Zdrowie obywateli jest najważniejsze – stanowisko Nowoczesnej w sprawie szczepień

Nowoczesna szanuje głos obywateli, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Niemniej swoje stanowisko na temat przedłożonej nowelizacji formułuje
w oparciu o opinie ekspertów i współczesną wiedzę medyczną.

W pierwszym zdaniu uzasadnienia do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi możemy przeczytać, że służy on likwidacji obowiązku szczepień ochronnych. Bazując na współczesnej wiedzy medycznej oraz ponad dwustu latach prac naukowo-badawczych nad szczepionkami, a także doświadczeniach zebranych w tym czasie cel ustawy wskazany przez wnioskodawców w opinii wielu ekspertów prowadzi do całkowitej dyskwalifikacji tego projektu ustawy.

W trakcie debaty poseł Marek Ruciński przytoczył dane opublikowane w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 12 miesiącach w 29 krajach UE/EOG odnotowano 13 234 przypadki odry. – Szczepionki stały się ofiarą swojego sukcesu. Nowoczesna zagłosowała za odrzuceniem projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ponieważ korzyści płynące ze szczepień są wielokrotnie większe niż ryzyko z nich płynące – tłumaczy poseł Marek Ruciński.

W Polsce obowiązek szczepień na odrę wprowadzono w Polsce w 1975. Wcześniej średnio 400 osób na każde 100 tys. zapadało na tę ciężką chorobę. Szczęśliwie od czasu wprowadzenia obowiązku szczepień wraz ze wzrostem wyszczepialności stopniowo malał odsetek zachorowalności, a przypadki zachorowań na odrę były jednostkowe.

Odpowiedzialność społeczna zniesienia obowiązkowych szczepień byłaby ogromna, a konsekwencje tych zmian odczuwalne po wielu latach. – Każdy z popierających podobne rozwiązania powinien udać się przede wszystkim do regionów, w których nie zostały wytępione choroby, które my uważamy za niebyłe. Polio czy krztusiec nie są chorobami, które nie mogą powrócić – wyjaśnia wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. – Od początku istnienia Nowoczesna zwraca uwagę na wyjątkowo istotną rolę profilaktyki i postuluje w swoimi programie między innymi ulgi w składkach zdrowotnych dla osób szczepiących terminowo nie tylko swoje dzieci, ale przede wszystkim dla osób szczepiących się również przeciwko grypie. Takie osoby powinny być nagradzane, również z tego względu, że generują dużo mniejsze koszty dla systemu ochrony zdrowia. Trzeba docenić tę odpowiedzialność – dodaje.

W czwartek sejm większością głosów skierował do dalszych prac obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Fot. Kancelaria Sejmu/ Marta Marchlewska.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?