Wizyta Młodych Nowoczesnych w biurze poselskim posła na Sejm RP Tadeusza Dziuby

W ostatnią środę, 6 czerwca, Poseł Tadeusz Dziuba z Poznania i Poseł Tomasz Ławniczak z Ostrowa Wielkopolskiego wkroczyli do Urzędu Miasta Poznania, domagając się wglądu do wybranych informacji, powołując się na art.19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. W związku z powyższym, w dniu 11.06.2018 Młodzi Nowocześni postanowili zaprosić dziennikarzy na krótki briefing prasowy pod biurem poselskim Posła Tadeusza Dziuby. 

Akcja polityków PiS, niezapowiedziana i zakłócająca bieżącą pracę Urzędu, przeprowadzona była w dużych miastach rządzonych przez ugrupowania inne niż Prawo i Sprawiedliwość. Jej inicjatorzy twierdzą, że interwencja prowadzona była w imieniu mieszkańców, którzy o to poprosili, jednakże zapytani, nie podali szczegółów. 

Jak powiedział Andrzej Prendke, przewodniczący Młodych Nowoczesnych w Wielkopolsce: „Niestosowany dotychczas artykuł 19 jest prawem posła i z tym się zgadzamy. Zastrzeżenia budzi jednak forma, która przybrała kształt ustawki i w efekcie hucpy politycznej. Ale co jeszcze bardziej przykuwa uwagę jest hipokryzja, bijąca od wykonawców tych poleceń z Nowogrodzkiej. Jest prawem posła uzyskanie informacji i materiałów z działalności organów samorządu terytorialnego, ale jednocześnie jest podstawowym prawem i OBOWIĄZKIEM posła czynne uczestnictwo w pracach Sejmu.”

Spostrzeżenie Młodych Nowoczesnych następnie przybliżyła Klaudia Klirowska: „Posłowie Tadeusz Dziuba i Tomasz Ławniczak przy swojej interwencji powołali się na ustawę z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przytoczyli artykuł 19, zapominając przy tym o artykule 3, którzy brzmi: 

„Podstawowym prawem i obowiązkiem posła i senatora jest czynne uczestnictwo w pracach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego, a także ich organów.”

Dnia 7 czerwca odbywało się 63. posiedzenie Sejmu RP. Zabrakło na nim wymienionych posłów, którzy uchylili się od wykonania obowiązków, wynikających z mandatu poselskiego.

Młodzi Nowocześni wręczyli z tej okazji egzemplarz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Pan Poseł pomimo obecności w biurze, nie przyjął do siebie reprezentantów młodzieżówki, a samej ustawy nie przyjął osobiście. Młodzi Nowocześni zostali odprawieni przez jego sekretarkę.

„Z mandatu poselskiego wynikają uprawnienia jak możliwość wglądu w działalność samorządu. Ale przede wszystkim są to obowiązki,a podstawowym z nich jest czyny udział w posiedzeniach, a nie zagrywki polityczne” – dodała Klaudia Klirowska.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?