Ustawa o tzw. sieci szpitali – posłowie z Wielkopolski zwrócili się z apelem do wojewody

Posłowie: Joanna Schmidt, Paulina Henning-Kloska, Adam Szłapka i Marek Ruciński skierowali do Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna list, w którym proszą o informacje o skutkach wejścia w życie projektu ustawy o sieci szpitali. Posłowie apelowali o podanie do publicznej wiadomości listy placówek, które wejdą do tzw. sieci na terenie województwa wielkopolskiego.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ustanawiającą tzw. sieci szpitali oraz planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia budzi ogromne emocje, a planowany termin jej wdrożenia (1.07.2017r.) praktycznie uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań zmniejszających jej negatywne skutki.

Od września 2016 roku, tj. momentu rozpoczęcia konsultacji społecznych tej ustawy, zarówno samorządy, jak i środowiska medyczne i gospodarcze wypowiadały się krytycznie o proponowanych zmianach, podkreślając negatywne skutki wprowadzenia reformy. Pomimo upływu wielu miesięcy, wokół reformy panuje całkowita dezinformacja oraz stan niepewności wśród pacjentów, świadczeniodawców i pozostałych uczestników systemu ochrony zdrowia.

Kwestią, która budzi nasze wątpliwości jest jawna dyskryminacja szpitali niepublicznych, które de facto pozbawione są możliwości zakwalifikowania do tzw. sieci. Nie zmienia tego w żaden sposób fakt, że kryteria kwalifikacji świadczeniodawców nie odwołują się do struktury właścicielskiej podmiotów leczniczych. Należy także wziąć pod rozwagę, że duża część społeczeństwa, która opłaca ubezpieczenie zdrowotne, z uwagi na lepszą dostępność usług, decyduje się właśnie na placówki prywatne. Czy Urząd Województwa Wielkopolskiego będzie zabiegał o włączenie tych placówek, z których korzystają pacjenci, do sieci – pytają posłowie w liście do wojewody.  – Kierujemy do Pana ten list w obawie, że fakt pozostawania placówek prywatnych poza siecią może skutkować pozbawieniem mieszkańców Wielkopolski dostępu do publicznych funduszy  przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia. Skutkiem nowej, zupełnie nieprzewidywalnej sytuacji może być wyparcie z rynku jednostek funkcjonujących od lat i pozbawienie ich pacjentów opieki. Przekreśli to także zaufanie inwestorów do państwa, którzy przez lata wspierali prywatny sektor ochrony zdrowia, podnosząc jakość usług i ich dostępność, a przez to zwiększając bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Wielkopolski – dodają.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?