Sytuacja prawa dietetyków wymaga uregulowania – konsultacje w biurze poselskim Marka Rucińskiego

Dietetyka jest niezaprzeczalnie jedną z najbardziej niedocenianych przez lata dziedzin z zakresu nauk medycznych. Powoli się to jednak zmienia. Coraz więcej osób dostrzega bowiem, że dietetyka ma kluczową rolę w leczeniu np. chorób cywilizacyjnych. W biurze poselskim Marka Rucińskiego odbyły się konsultacje poświęcone sytuacji prawnej dietetyków w Polsce.

Udział w spotkaniu wzięli zarówno praktycy znający specyfikę rynku, przedstawiciele uniwersytetów odpowiadający za merytoryczne przygotowanie studentów do zawodu, jak i urzędnicy widzący potrzebę wykorzystania dietetyki w miejskich programach zdrowotnych. W trakcie rozmowy wielokrotnie podkreślano brak jednakowych przepisów dot. kształcenia dietetyków oraz weryfikacji zdobytej przez nich wiedzy i doświadczenia.

Wykonywanie zawodu dietetyka w większości krajów Unii Europejskiej podlega różnym regulacjom – na szczeblu ustawy lub aktów wykonawczych. Przepisy te określają w szczególności system kształcenia dietetyków oraz zakres ich uprawnień zawodowych. W Polsce brakuje aktu prawnego, który normowałby sytuacje dietetyków.

Będę zabiegał o organizację spotkania poświęconego sytuacji prawnej dietetyków w Sejmie, aby mogli wziąć w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji pacjenckich i posłowie reprezentujący różne opcje polityczne. Wierzę, że podobnie jak przypadku ustawy o zawodzie fizjoterapeuty uda nam się wypracować dobre rozwiązania prawne – powiedział poseł Marek Ruciński.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?