Stanowisko Zarządu Koła Poznań w sprawie in vitro

W związku z zapowiadaną przez rząd z dniem 30 czerwca 2016 roku rezygnacją z ogólnopolskiego programu refundacji in vitro uważamy, że Rada Miasta Poznania powinna zabezpieczyć w budżecie w budżecie Poznania na 2016 rok środki na dalsze dofinansowanie programu.

Uważamy, że jest to zadanie rządowe i powinno być finansowane przede wszystkim z budżetu państwa. Jednak w sytuacji gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie odrzuca tę formę wsparcia, pomoc udzielona przez Miasto Poznań jest uzasadniona. Przedmiotem debaty powinna być wysokość dofinansowania, a nie dyskusja nad zasadnością jego wprowadzenia.

Jesteśmy zawiedzeni reakcją radnych Platformy Obywatelskiej, którzy opóźniają podjęcie decyzji w tej sprawie, uzależniając zabezpieczenie środków od wprowadzenia całościowego programu polityki prorodzinnej, którą ma zaproponować Prezydent Miasta. Swoje niezdecydowanie argumentują względami etycznymi a nie finansowymi. Mamy wrażenie, że wyborcy którzy głosowali na koalicję PO-SLD oraz Prezydenta Jacka Jaśkowiaka mają prawo poczuć się rozczarowani, że decyzja w tej sprawie jest odkładana.

Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami przygotowania kompleksowego programu polityki prorodzinnej. Powinna ona prowadzić między innymi do uelastycznienia opieki nad dziećmi do lat 3, dając rodzicom możliwość wyboru konkretnej formy opieki (np. poprzez wprowadzenie bonów opiekuńczych). Nowoczesna w Poznaniu zamierza się aktywnie włączyć w debatę nad kompleksowym dokumentem w tym zakresie. Uważamy że obecna polityka prorodzinna jest niewystarczająca i narzuca rodzicom konkretne rozwiązania, które niekoniecznie są dla nich najlepsze.

Nie można jednak od niego uzależniać podjęcia ważnej dla wielu osób w Poznaniu decyzji w zakresie in vitro. Przygotowanie odpowiedzialnego i całościowego programu jest procesem długotrwałym, wymagającym dokładnego oszacowania możliwości finansowych miasta i wymagającym dokładnych konsultacji z rodzicami. Podjęcie decyzji w kwestii uruchomienia programu powinno nastąpić szybciej.

Zarząd Koła Nowoczesnej w Poznaniu

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?