Stanowisko Nowoczesnej ws. zakupu taboru tramwajowego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu

Nowoczesna Ryszarda Petru uważa, że priorytetem dla Miasta Poznania powinien być transport publiczny. Poznań powinien tworzyć atrakcyjną ofertę z nowoczesnym taborem. Dlatego ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu po raz drugi zamierza zakupić tramwaje starszego typu, ze zbyt małym udziałem niskiej podłogi.

Zakup taboru jest inwestycją bardzo drogą, której skutki będziemy odczuwać przez co najmniej następnych kilkanaście lat. Dokonując takiej inwestycji powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę trendy, które występują w dziedzinie transportu publicznego. Uważamy, że powinniśmy dążyć w Poznaniu do takiego standardu, aby docelowo wszystkie tramwaje miały 100% udział niskiej podłogi. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców, w szczególności dla seniorów, rodziców, osób z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów.

Miasto Poznań zaczęło używać nowego standardu taboru tramwajowego podpisując już w 2009 roku umowę na zakup 40 tramwajów ze 100% udziałem niskiej podłogi , które służą Poznaniakom do dzisiaj. Dzięki temu np. Poznań w 2014 roku zdobył 3 miejsce w Europie w konkursie Access City Award 2014 za działania przyjazne dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Takich wyróżnień i nagród było więcej. Znaleźliśmy się wtedy w gronie miast, które przyjęły konsekwentną politykę inwestowania w najwyższą jakość transportu publicznego. W naszym przekonaniu powinna być kontynuowana, bo tylko w ten sposób przekonamy Poznaniaków do zamiany samochodu na tramwaj lub autobus.

Tymczasem rok temu Poznań ogłosił przetarg na zakup 20 tramwajów, w których niska podłoga miała stanowić zaledwie 20% powierzchni, dając sobie możliwość dokupienia kolejnych 10 sztuk. Zakupu dokonano.

W tym roku ponownie Poznańskie MPK ogłosiło przetarg na dostawę 50 nowych tramwajów. Gdzie minimalny udział niskiej podłogi ma stanowić tylko 60%. Nieodpowiednie według nas są kryteria przetargu, gdzie kryterium ceny to aż 80% natomiast udział niskiej podłogi to zaledwie 7% a pojemność tramwaju to zaledwie 3%.

Nowoczesne miasto nie może inwestować tak poważnych środków w tramwaje starszego typu, kierując się wyłącznie ceną. Miasto nie przeprowadziło również żadnych konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Apelujemy do władz miasta aby wstrzymały procedury przetargowe zainicjowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Takie zakupy są sprzeczne z dotychczasowymi deklaracjami władz miasta, dla których transport publiczny jest priorytetem. Najważniejsza powinna być jakość i komfort mieszkańców a nie liczba zakupionych tramwajów.

Zarząd Koła Poznań Nowoczesnej Ryszarda Petru

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?