Stanowisko Nowoczesnej – Koło Poznań w sprawie zagrożenia finansowania Ronda Rataje

Koło Nowoczesnej w Poznaniu apeluje do Prezydenta Miasta Poznania o bezpośredni nadzór nad procesem pozyskiwania środków zewnętrznych na przebudowę Ronda Rataje. Z wczorajszych informacji medialnych wynika, że przedsięwzięcie koordynowane przez zastępcę Prezydenta Macieja Wudarskiego nie zostało odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim nie zostały opracowane podstawowe dokumenty, jakimi są decyzje środowiskowe (opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i opinia Sanepidu).  Projekt jest niezgodny ze Strategią ZIT i wszystko wskazuje na to, że zostanie odrzucony w wyniku czego Poznań utraci dofinansowanie.

Tymczasem miało być to kluczowe przedsięwzięcie realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych o wartości około 150 mln zł (kwota dotacji ponad 100 mln zł). Jeżeli doszłoby do takiego scenariusza, uważamy że wiceprezydent Maciej Wudarski powinien podać się do dymisji.

Przypominamy, że Koło Nowoczesnej w Poznaniu 17 sierpnia br. zwróciło się do Prezydenta Miasta Poznania z petycją o przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami i przedstawicielami społeczności lokalnych z terenu Nowego Miasta w sprawie planowanej modernizacji Ronda Rataje. Uzasadnialiśmy, że przebudowa tak ważnego punktu komunikacyjnego będzie miała bardzo duży wpływ na mieszkańców wschodniej części miasta, dlatego powinni oni mieć możliwość udziału w tworzeniu projektu inwestycji poprzez zgłaszanie uwag i propozycji. Na nasz apel szybko odpowiedział zastępca Prezydenta Miasta Maciej Wudarski, który oświadczył, że planowane są trzy warianty przebudowy ronda, a ich przedstawienie opinii publicznej nastąpi na przełomie września i października br.

Niestety, mimo zapowiedzi, nie doszło do jakichkolwiek konsultacji społecznych. Mieszkańcy, rady osiedla, stowarzyszenia nie miały możliwości zapoznania się z ostatecznym projektem. W związku z powyższym zwracamy się z pytaniem do wiceprezydenta Macieja Wudarskiego, wieloletniego działacza osiedlowego i społecznika miejskiego, idącego w ostatnich wyborach samorządowych z hasłami zwiększenia demokracji miejskiej i realnego wpływu mieszkańców na podejmowanie decyzji w mieście, dlaczego ostatecznie do konsultacji nie doszło? Nowoczesna uważa, że decyzje podejmowane przez władze Poznania, zwłaszcza w ważnych dla mieszkańców sprawach, powinny być szeroko konsultowane.

Wpływa to pozytywnie na transparentność w życiu publicznym i zaufanie obywateli do władz. W naszej opinii zaproponowany przez wiceprezydenta projekt jest zbyt mało ambitny i nie zakłada przebudowy ronda, która w znaczny sposób usprawniłaby układ komunikacyjny w tym miejscu.

Zarząd Koła Poznań Nowoczesnej Ryszarda Petru

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?