Sieć ekspertów Lepsza Polska diagnozuje problemy systemu ochrony zdrowia

Sieć ekspercka „Lepsza Polska” w ostatnią sobotę zainaugurowała cykl konsultacji dotyczących systemu ochrony zdrowia. W spotkaniu oprócz ekspertów , lekarzy i menadżerów zdrowia udział wziął również poseł Marek Ruciński – wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.

W toku dyskusji uczestnicy spotkania uznali, że reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce powinna opierać się na dwóch założeniach. Pierwsze to konstytucyjny obowiązek bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Drugie to opracowanie modelu ochrony zdrowia, który byłby projektem ponadpartyjnym, w tym stworzenie takich zabezpieczeń, które uniemożliwią dokonywanie w nim zmian na doraźne potrzeby polityczne.

System ochrony zdrowia, ze względu na wieloletnie zaniedbania ze strony kolejnych rządów, sprowadzające się przede wszystkim do absolutnego niedofinansowania, boryka się z licznymi problemami.  Sytuacja ta wymaga przeprowadzenia ważnych i jednocześnie trudnych reform. Działania naprawcze powinny dotyczyć zarówno takich aspektów jak kształcenie kadr medycznych i poziom wynagrodzeń pracowników systemu ochrony zdrowia, jak i organizację systemu oraz finansowanie świadczeń medycznych – mówi poseł Marek Ruciński.

Kolejna regionalna konwencja programowa dotyczące systemu ochrony zdrowia odbędzie się w kwietniu w Wielkopolsce.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?