Poznańska Nowoczesna chce więcej pieniędzy dla Poznania na finansowanie dróg!

Poznańska Nowoczesna chce więcej pieniędzy dla Poznania na finansowanie dróg!

Poseł Marek Ruciński wspólnie z Pawłem Adamowem z Zarządu Koła Poznań Nowoczesnej Ryszarda Petru apelowali do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o zmianę prawa, która pozwoli miastom na prawach powiatu – w tym także Poznaniowi – pozyskać dodatkowe finansowanie na remonty dróg.

Drogi krajowe, w tym autostrady, finansowane są z Krajowego Funduszu Drogowego. Obecnie polskie prawo wyłącza możliwość finansowania dróg krajowych w miastach na prawach powiatu ze środków KFD i stanowi, iż drogi te finansowane są z budżetów tych miast. To sprawia że 66 największych miast w Polsce – w tym także Poznań – jest pozbawionych środków z tego funduszu. Wyłączenie miasta na prawach powiatu z ogólnego finansowania dróg krajowych przez Krajowy Fundusz Drogowy uszczupla budżety tych miast i narusza interesy ich mieszkańców. – Nowoczesna widzi potrzebę zmiany prawa w tym obszarze, bo dotychczasowe przepisy są krzywdzące dla dużych, polskich miast. Jednym z rozwiązań mogłoby być wyodrębnienie z Krajowego Funduszu Drogowego specjalnego funduszu dla miast na prawach powiatu, do którego mogłyby one aplikować o dodatkowe środki na projekty dotyczące inwestycji na drogach krajowych. Zyskałby na tym także Poznań – mówił podczas briefingu poseł Marek Ruciński. – W pierwszej kolejności chcemy jednak zapytać Ministra Budownictwa i Infrastruktury czy partia rządząca dostrzega problem i  czy planuje działania legislacyjne w tym obszarze – dodał poseł. 

Samorządy mówią „TAK”

Za wyodrębnieniem osobnej puli środków dla miast na prawach powiatu od wielu lat opowiada się Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich – dwie korporacje samorządowe zrzeszające w swoich strukturach miasta na prawach powiatu. – Miasta na prawach powiatu zarządzają drogami gminnymi, powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi na swoim obszarze. Nie zostały jednak wyposażone w wystarczające instrumenty finansowe do utrzymania w odpowiednim stanie wszystkich kategorii dróg. Tymczasem w obecnej perspektywie finansowej nie ma już tak dużej puli na projekty drogowe ze środków Unii Europejskiej, jakie przeznaczone były do podziału na tego rodzaju inwestycje w poprzednich latach. Pozyskanie dodatkowego budżetu na remonty dróg dla włodarzy miast będzie sporym wyzwaniem – mówił Paweł Adamów z Zarządu Koła Poznań. – Przy licznych zadaniach, które rządzący delegują obecnie na samorządy, wierzymy że w tym konkretnym przypadku pochylą się nad problemem i rozwiążą go na szczeblu centralnym. Na takie przepisy czeka nie tylko Poznań – dodał.

Interpelację w tym temacie poseł Marek Ruciński złożył dzisiaj. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma 21 dni na przygotowanie odpowiedzi.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?