Poznańska Nowoczesna apeluje o aktywność w Poznańskim Budżecie Obywatelskim

Posłanka Joanna Schmidt, poseł Marek Ruciński oraz członkowie Koła Poznań Nowoczesnej zaprezentowali dziś pakiet projektów zgłoszonych przez działaczy Nowoczesnej do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. – W ten sposób chcemy dać przykład mieszkańcom Poznania, że warto brać aktywny udział w życiu miasta – mówili podczas briefingu.

W tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz szósty. Do podziału jest 18 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 12 mln na projekty dzielnicowe. Poznańska Nowoczesna podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowała 7 pomysłów, które mogą poprawić jakość życia w mieście.

Posłanka Joanna Schmidt do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosiła projekt „BO TAK, czyli więcej kobiet aktywnych publicznie”. – Na przykładzie Nowoczesnej wdać jak wielką wartością jest kobiecy punkt widzenia na sprawy polityczne. Zauważalne są także trudności, które kobiety napotykają próbując przebić szklany sufit
w świecie zdominowanym przez mężczyzn
– wyjaśnia posłanka Joanna Schmidt.
W ramach zgłoszonego projekt chciałabym zorganizować cykl szkoleń i warsztatów, podczas których będzie można zachęcać kobiety do zaangażowania publicznego, wyposażyć je w określone umiejętności i kompetencje oraz zbudować skuteczną sieć osób gotowych na włączenie się w sprawy ważne dla naszej społeczności – dodaje.

Poseł Marek Ruciński wspólnie z Miejską Radą Seniorów opracował projekt zdalnej opieki nad osobami starszymi czy niesamodzielnymi. Projekt zakłada wyposażenie 1000 osób – mieszkańców Poznania – w wieku podeszłym w zestawy urządzeń, które pomogą wezwać do domu seniora odpowiednie służby albo osoby, które nad nim sprawują opiekę. – Co roku wiele osób starszych ulega w domu wypadkom w wyniku, których zostają poważnie poszkodowani. Często są zmuszeni do oczekiwania na pomoc do czasu, aż ktoś ich odwiedzi lub usłyszy. Proponowany system pozwoli wyeliminować tego rodzaju zdarzenia, bowiem przycisk noszony przez seniora na nadgarstku lub szyi pozwoli im na wezwanie pomocy w każdej chwili i miejscu – wyjaśnia poseł. – Program zdalnej opieki nad seniorami wpisuje się także w dotychczasową politykę Miasta Poznania, które od lipca 2016 roku ma status miasta przyjaznego starzeniu. Może on także stanowić doskonałe uzupełnienie dotychczasowej oferty, którą miasto kieruje do osób starszych – dodaje.

W pakiecie projektów zgłoszonych przez Poznańską Nowoczesną można znaleźć też inne ciekawe inicjatywy np. stworzenie monitorowanych kontenerów na przechowywanie rowerów dla mieszkańców Piątkowa i Chartowa, montaż tablic informacji pasażerskiej dla Naramowic, budowa ławek ulicznych na Grunwaldzie czy organizacja Poznańskiego Festiwalu Murali i Dni Fortecznych na Chartowie. – To projekty o charakterze rejonowym, ale też ogólnomiejskie, które z jednej strony mogą poprawić jakość życia w mieście, z drugiej mają wartość też promocyjną – mówi Paweł Adamów z Zarządu Koła Poznań. – Nasza aktywność w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego ma być dla innych przykładem, że warto angażować się w sprawy lokalne, że my-mieszkańcy mamy realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie i z powodzeniem możemy je zmieniać. Takie inicjatywy budują także społeczeństwo obywatelskie, a przecież wszystkim nam na tym powinno mocno zależeć – dodaje.

Projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać do 2 czerwca.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?