Posłanka Joanna Schmidt o kondycji przedsiębiorczości wśród Polek

Polska pod rządami PiSu ma PKB najgorszy od trzech lat, a jest to efekt wprowadzania chaosu w krajowej gospodarce przez posła Kaczyńskiego oraz ministra Morawieckiego. Jednak to właśnie wzrost przedsiębiorczości wśród kobiet może spowodować wzrost krajowego PKB o kilka procent.

Podczas dzisiejszej konferencji posłanka Joanna Schmidt przytoczyła dane wskazujące, że to nadal mężczyźni wykazują się większą przedsiębiorczością: samozatrudnionych kobiet jest 35% w stosunku do 65% mężczyzn, natomiast jako pracodawców jest 30% kobiet do 70% mężczyzn.

Statystyki dla Polek są korzystniejsze na tle Unii Europejskiej – pod względem samozatrudnionych kobiet w kraju jest to ok. 35%, w UE 27-30%, odsetek kobiet wśród pracodawców to 29%, w UE ok. 25%.

“Wśród najważniejszych przyczyn hamujących Polki jest pogodzenie działalności przedsiębiorczej i macierzyństwa oraz niższa samoocena kompetencji w zakresie przedsiębiorczości – tylko 40% kobiet uważa, że podoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem własnej działalności, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 64%.” – podkreśliła wielkopolska posłanka.

Nowoczesna w swoim programie stawia na wsparcie kobiet poprzez:
1. elastyczne formy pracy,
2. wspieranie kobiet na urlopach wychowawczych przez szkolenia, tutoring czy coaching nie traciły zdobytych kompetencji, a mogły je rozwijać.

Według posłanki Schmidt 3 elementy polityki PiSu dobijają kobiecą przedsiębiorczość w Polsce, a są nimi:
1. program „Rodzina 500 plus”,
2. obniżenie wieku emerytalnego,
3. 40% podatek dla osób prowadzących jednoosobową działalność.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości Nowoczesna zorganizowała dziś w Sejmie konsultacje poświęcone ocenie sytuacji i możliwościom zwiększenia przedsiębiorczości kobiet w Polsce. W otwartym spotkaniu wezmą udział fundacje takie jak: Lewiatan, Kongres Kobiet, Międzynarodowe Forum Kobiet, Samozatrudnieni, Znane Ekspertki, Perspektywy, Dziewczyny na Politechniki oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?