Poseł Marek Ruciński pyta ministra o brak leków dla chorych na raka

Powszechnie wiadomo, że polska służba zdrowia boryka się z wieloma problemami. – Trudno jednak uwierzyć, że w europejskim kraju wciąż zdarzają się sytuacje, w których chorzy na raka mają problem z dostępnością do potrzebnych leków – mówi poseł Marek Ruciński. 

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie informował opinię publiczną, że od tygodni na rynku nie było możliwości zakupu leku Oxaliplatin dla pacjentów leczonych onkologicznie ani u producentów, ani i w żadnej z hurtowni. Problem z dostępnością tego medykamentu jest również w innych placówkach na terenie całego kraju, a skala liczebności potencjalnie zagrożonych pacjentów jest trudna do oszacowania.

W związku z tym poseł Marek Ruciński wystosował interpelację do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, w której pyta o działania, które zamierza podjąć, aby szybko i skutecznie zażegnać kryzys. Dodatkowo również oczekuje odpowiedzi w zakresie procedur mających zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nawet chwilowy przestój w terapii może być kluczowy dla życia i zdrowia pacjentów leczonych onkologicznie. Trudno pojąć, że w kraju w centrum Europy trzeba interweniować u samej „góry”, by chorzy nie musieli martwić się o dostępność potrzebnego leku – powiedział poseł Marek Ruciński.

fot. Adam Ciereszko

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?