Poseł Marek Ruciński ocenił rok rządów PiS w obszarze ochrony zdrowia

Minął rok od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło.  Wiele się wydarzyło. – Czas zatem dokonać pierwszych podsumowań działań Rady Ministrów, w obszarze szczególnie mi bliskim, czyli ochronie zdrowia – mówi poseł Marek Ruciński. 

Jako lekarz chciałbym przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany w systemie ochrony zdrowia. Minister Radziwiłł od wielu miesięcy zapowiada wielką reformę. Na podstawie informacji przekazywanych mediom wiemy, że od stycznia 2018 roku nie będzie funkcjonował już Narodowy Fundusz Zdrowia, a opieka zdrowotna będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. To nic innego jak powrót do czasów głębokiego socjalizmu! Brak kontroli kosztów jest bardzo niebezpieczny, gdyż ochrona zdrowia może pochłonąć nieskończone fundusze, wcale nie gwarantując efektywności ich wydatkowania, a centralne przetargi i zamówienia mogą służyć rozwojowi sytuacji korupocjogennych – uważa poseł z Poznania.

Kolejną ważną zmianą, o której wspomina poseł Marek Ruciński jest projekt stworzenia sieci szpitali, który pomija szpitale specjalistyczne o profilu reumatologicznym, geriatrycznym, czy ortopedycznym. – Jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnym brzmieniu, placówki te stracą finansowanie i upadną, a pacjenci pozostaną bez opieki – mówi.

Poseł Marek Ruciński zwraca także uwagę na sytuację dwóch grup zawodowych, które w ostatnim roku mocno walczyły o swoje prawa.  Dotąd nie opracowano aktów wykonawczych do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, co uniemożliwia tej grupie w pełni korzystać z przysługujących im praw. Trudna jest też sytuacja zawodowa lekarzy rezydentów. Mimo wielu rozmów z przedstawicielami ministerstwa do tej pory nie udało się osiągnąć kompromisu i wprowadzić konieczne zmiany, by zatrzymać młodych lekarzy w Polsce.  – W zakresie ochrony zdrowia rok rządów PiS oceniam bardzo negatywnie. Zamiast rozwiązywać problemy Ministerstwo Zdrowia je tworzy. Obawiam się, że jeżeli rządzący nie cofną się w swoich postulatach, czeka nas poważny kryzys w ochronie zdrowia, którego zażegnanie zajmie nam wiele lat – kończy poseł.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?