Pokazaliśmy #LajkDlaWolności na placu Wolności w Poznaniu

Wielkopolska Nowoczesna zaprosiła dziś poznaniaków i przedstawicieli wszystkich opcji politycznych na plac Wolności na radosne świętowanie 27. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

2Wydarzenie otworzył szef wielkopolskich struktur Nowoczesnej Łukasz Goździor.

„Jestem Łukasz Goździor. Rocznik 1980, jak nie trudno policzyć w 1989 roku miałem 9 lat, ale pamiętam jak moja szkoła podstawowa zmieniła nazwę patrona z Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, szkoła 34 na osiedlu Śmiałego w Poznaniu, jak Milicja stała się Policją, jak ze 100000 złotych było 10 zł, wtedy nie rozumiałem jeszcze dlaczego. Pamiętam plakaty Tadeusza Mazowieckiego w Poznaniu. Może to dziwne i niewiarygodne, ale czułem, że nie jest mi to obojętne. Takie rzeczy docenia się i rozumie się po latach. Jestem szczęśliwy, że przyszło mi żyć i dorastać w takich czasach. Martwi mnie, że nasza pamięć jest krótka. Zorganizowaliśmy to spotkanie, bo wolność nie jest nam obojętna, bo ważne jest żeby o Niej mówić, nie ważne jak bardzo różnimy się w poglądach na gospodarkę czy w kwestiach światopoglądowych.  Ważne żeby pamiętać co przyniósł nam rok 89 i mówię to ja który wtedy miał 9 lat. Ale jeszcze ważniejsze jest to, żeby zaszczepiać wolnością dzisiejszych nasto i dwudziestolatków, bo oni tych zmian nie pamiętają. Odpowiedzialność za to spada na nas. Dziś jest Święto Wolności, święto nas, Polaków! Bądźmy razem!” – powiedział Łukasz Goździor.

35

Przemawiali również wielkopolscy posłowie partii Joanna Schmidt – wiceszefowa Nowoczesnej, Adam Szłapka – sekretarz Nowoczesnej i Marek Ruciński, którzy odnieśli się do współczesnej sytuacji w Polsce i tego, że obecna władza „Wolności” świętować nie chce.

„Nie załamujmy rąk. Wszyscy jak tu stoimy, jesteśmy wolnymi ludźmi, a nie ciemnym ludem. Pomimo codziennej dawki wieczornej propagandy, nie kupujemy tego. Stoimy na straży wolności. Stoimy na straży prawdy dobra i piękna. W dużo gorszych czasach Czesław Miłosz pisał: ‘W chwili dziejowej, gdy nic nie zależy od człowieka, wszystko zależy od człowieka’. Pamiętajmy o tym. Wszystko zależy od człowieka” – powiedziała Joanna Schmidt.

„Cieszę się, że spotkaliśmy się ponad podziałam, by wspólnie świętować ważny dla Polski dzień. Kciuki w górę za wolność” – apelował do zgromadzonych Marek Ruciński.

„4 czerwca 1989 wybraliśmy Wolność. Wybraliśmy wartości wspólnej Europy. To nasze wspólne Święto Wolności. Życzę nam wszystkim, by nigdy nam Jej nie zabrakło” – powiedział Adam Szłapka.

Głos zabrali między innymi: przewodniczący Rady Miasta Poznania z Platformy Obywatelskiej Grzegorz Ganowicz, poseł PO Jakub Rutnicki oraz dr hab. Rafał Dobek i profesor Jacek Wachowski.

611

„Proszę Państwa, obecna ekipa odwraca wszystko to, co budowaliśmy przez ostatnie 27 lat. My chcieliśmy państwa, w którym prokuratura czy policja służą wszystkim obywatelom na równi. PiS buduje państwo, w którym prokuratura i policja stanowią narzędzie jednej partii! My mozolnie tworzyliśmy państwo prawa, PiS je dzisiaj systematycznie niszczą. My chcieliśmy Polski dla wszystkich, PiS mówi o ‘gorszym sorcie’ i osobach ‘pełniących obowiązki Polaka’. My otwieraliśmy Polskę na Europę, PiS ją dzisiaj znowu zamyka. My przez lata budowaliśmy możliwie najlepsze relacje z europejskimi państwami, PiS je z podziwu godną konsekwencją psuje! Szanowni Państwo, jeśli nie chcemy, żeby nasza wiosna 89 roku stała się tylko mickiewiczowskim ‘wspomnieniem i marą’ musimy ich dzisiaj zatrzymać!” – powiedział dr hab. Rafał Dobek.

Przed akcją, która rozpoczęła się dokładnie w południe, przedstawiciele Młodych Nowoczesnych (młodzieżówki Nowoczesnej) rozdawali poznaniakom ulotki, nowoczesne wody i równie nowoczesne ciastka z niebieską literką N.

M6M3

Kilkaset osób pokazało w czasie akcji #LajkDlaWolności jako dowód dumy z wybory jakiego dokonali Polscy 4 czerwca 1989 roku. Na końcu członek Młodych Nowoczesnych Andrzej Prendke wykonał piosenkę „Kiler” Kuby Sienkiewicza w wersji zmienionej na tegoroczny opolski festiwal 🙂

10

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?