Po czasach populizmu będzie zapotrzebowanie na rozsądek – relacja ze spotkania z Katarzyną Lubnauer

Po czasach populizmu będzie zapotrzebowanie na rozsądek – rok 2018 rozpoczyna cykl trzech bardzo ważnych dla Polski kampanii wyborczych. Tegoroczne wybory samorządowe będą plebiscytem jakiej Polski samorządowej chcemy. To mogą być wybory cywilizacyjne decydujące o przyszłości kraju na lata – mówiła w Poznaniu Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

– Musimy się do nich dobrze przygotować, dlatego jeżdżę aby pokazać jaka powinna być nowoczesna Polska oraz przygotować organizacyjnie struktury – wyjaśniła Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej spotkała się więc najpierw z członkami partii z regionu, a następnie z szerszym gronem poznaniaków i Wielkopolan.

Mamy mroczne i chmurne czasy, łamania prawa, podziałów i konfrontacji. I to, z czym mamy do czynienia na szczeblu krajowym może być dewastujące dla samorządów. Nowoczesna przeciwstawia im otwartość i kreatywność. Ma ona dobry pomysł na Polskę, odważne i odpowiedzialne rozwiązania. Z wyboru większości Polaków, którzy wybrali wspólne wartości i rozwój jesteśmy częścią Unii Europejskiej, Parlament Europejski jest naszym parlamentem, a nie ciałem obcym. To nie jest zaborca! Jeśli ktoś porównuje UE do zaborcy, to powstaje pytanie kiedy prezydent wywoła powstanie. Nowoczesna nie godzi się na Polexit!

Opowiada się za szerokim dialogiem, kierowaniem się pobudkami racjonalnymi, a nie ideologicznymi. Rozwój kraju opiera się obecnie głównie na konsumpcji, bo inwestycje wciąż są na niższy poziomie niż w minionych latach. To w którymś momencie zawali się i nie można dodatkowo podcinać gałęzi, na której się siedzi, co czynią rządzący.

– Trzeba zabezpieczyć się przed następnym kryzysem. My proponujemy Polskę z dobrze zorganizowanymi funduszami publicznymi, dobrymi usługami publicznymi.  Naszym zadaniem jest bycie inspiratorem. Chcemy odnowić wolność gospodarczą i osobistą. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie trafimy pod każdą strzechę – przekonywała Katarzyna Lubnauer.

Choć Nowoczesna powstała w opozycji do rządów Platformy Obywatelskiej – bo to, że teraz rządzi PiS nie wzięło się znikąd – teraz jest czas na koalicje. To trudna koalicja, powstała z rozsądku, a nie z miłości. Ale sojusze zawiera się, aby walczyć z wrogiem. N stawia swoje warunki. Oczekuje włączenia swojego programu, aby realizować nowe wartości. A jeśli wprowadzi swoich radnych, to będzie miała wpływ na politykę lokalną.

Nowoczesna porozumiała się z PO w sprawie wyborów do sejmików wojewódzkich, W Poznaniu trwają rozmowy koalicyjne i nie zdecydowano jeszcze czy partia pójdzie do nich samodzielnie, czy w szerokiej koalicji. W tym drugim przypadku oczekuje uwzględnienia jej propozycji programowych. Już teraz Nowoczesna daje się poznać w Radzie Miasta jako partia aktywna, podejmująca szereg inicjatyw w mieście. Ostatnio przeprowadza ankiety wśród mieszkańców poznając ich potrzeby. Inwestycje dla Poznania są jej tematem sztandarowym. Decyzje nt. formy startu w wyborach zapadną na początku kwietnia.

W dyskusji padło pytanie czy Nowoczesna nadal opowiada się za bezpośrednim wyborem marszałków wzorem włodarzy miast i gmin oraz likwidacją urzędu wojewody.

– Wojewodom należy stopniowo zmniejszać uprawnienia i przekazywać samorządom, bo one są bliżej mieszkańców – uważa Katarzyna Lubnauer. – A PiS postępuje całkiem odwrotnie, czego przykładem może być zwiększenie kompetencji kuratorów oświaty, czy zmiana nazw ulic przez wojewodów wbrew woli samorządowców. Nie ma potrzeby, aby wojewoda miał tak silny nadzór nad samorządem.

Szefowa Nowoczesnej popiera też bezpośredni wybór marszałków, skoro sprawdziło się to w samorządzie gminnym. Ale skoro funduszy europejskich – którymi teraz głównie zajmuje się samorząd wojewódzki – będzie ubywać, warto zastanowić się nad przekazaniem im wszystkich spraw ochrony zdrowia, czy oświaty. Niektóre powiaty są słabe. Trzeba by poddać to szerokiej debacie o możliwości dobrowolnego łączenia.

– Dziś społeczeństwo wierzy w różne mity. Co to jest patriotyczna gospodarka? Jak z tym polemizować? – pytał jeden z profesorów Uniwersytetu Ekonomicznego odwołując się do wykładu na tej uczelni. I zaapelował, aby politycy lepiej przygotowali się do walki z mitami, takimi jak np. wejście do strefy euro. To zdaniem ekonomisty co najmniej 1,5 proc. wzrost PKB Polski i możliwość zwiększenia siły nabywczej obywateli. Lubnauer zapewniła, że zadaniem polityków i ekspertów .N jest akcja fakty i mity o euro.

Inni pytali jak znaleźć komunikację ze społeczeństwem, które PiS kupiło prostymi, chwytliwymi hasłami.

– Po czasach populizmu będzie zapotrzebowanie na rozsądek – oceniła Lubnauer. – Trzeba odejść od ,,polityki zamiast” – ideologii zamiast rozwoju.

W dyskusji mówiono też o potrzebie zwiększenia aktywizacji zawodowej oraz o planowanych zmianach w kodeksie pracy.

Katarzyna Lubnauer zaapelowała o aktywność w wyborach samorządowych – prace w komisjach i w charakterze mężów zaufania, gdyż mogą one być łatwo sfałszowane.

– W 2019 r. koalicja powinna być szersza. Są stany wyższej konieczności społecznej, aby wygrać wybory. Aby Polska była państwem praworządnym – skwitowała szefowa Nowoczesnej. – A po rządach PiS musi nastąpić bezwzględne rozliczenie winnych oraz generalna reforma.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?