Obywatelska i nowoczesna Wielkopolska! – Konwencja koalicji Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej

Obywatelska i nowoczesna Wielkopolska!

Koalicja Obywatelska Platformy i Nowoczesnej w Wielkopolsce i Poznaniu stała się faktem. Katarzyna Kierzek Koperska, przewodnicząca regionu Nowoczesnej i Rafał Grupiński szefujący w nim Platformie Obywatelskiej, w towarzystwie szefów obu partii Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny podpisali podczas konwencji w Poznaniu porozumienie o wspólnym starcie w wyborach samorządowych w Wielkopolsce i stolicy regionu

Jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, o urząd Prezydenta Miasta Poznania na kolejną kadencję ubiegał się będzie Jacek Jaśkowiak. U jego boku jako potencjalna zastępczyni prezydenta stanie Katarzyna Kierzek Koperska z Nowoczesnej.

– Zapytacie jaki jest nasz cel? Odpowiem jednym słowem. Zwycięstwo! – tym cytatem premiera Winstona Churchilla zakończyli swoje wystąpienia Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna.

– O wysokiej ocenie przyszłych gospodarzy samorządów decydowała będzie poprawa komfortu codziennego życia ich mieszkańców – mówiła Katarzyna Lubnauer, zaznaczając na początku, że mądrą zmianę Polski Nowoczesna zacznie od samorządów. Samorządy mają być alternatywą dla centralistycznych rządów PiS.

Katarzyna Lubnauer wyznaczyła cele aktywizacji zawodowej kobiet dzięki zapewnieniu opieki nad dziećmi, kulturą bez cenzury, wspomaganiu in vitro i edukacji seksualnej. Prezentowała wizję samorządów niezależnych finansowo, z transparentnymi procedurami, partycypacją obywateli we współrządzeniu, mądrą polityką przestrzenną i kształtowaniem przestrzeni wspólnej, walką ze smogiem, świetną edukacją, dobrą opieką dla dzieci i seniorów oraz wizję miast dostępnych dla niepełnosprawnych.

– Poznań i Wielkopolska są szczególnym miejscem – rozpoczął przewodniczący PO RP, Grzegorz Schetyna. W swoim wystąpieniu mówił o Wielkopolsce, którą od dawien dawna dobrze rządzono, obecne są przykłady dobrego i szlachetnego patriotyzmu, dobrego pomysłu na współpracę, które dają nadzieję na wspólną dobrą przyszłość.

Rafał Grupiński, przewodniczący PO RP w Wielkopolsce, zaznaczył, że kilka lat temu zaproponował Jackowi Jaśkowiakowi kandydowanie na fotel Prezydenta Stołecznego Miasta Poznania i dzięki temu wyborowi wybory te wygrano. Przez czas jego prezydentury Poznań stał się nie tylko lepszym miastem, ale symbolem oporu wobec postępowania Prawa i Sprawiedliwości, samorządowym veto przeciw centralizacji Państwa.

– Kilka lat temu miałem marzenie. Dzięki wyborowi, jakiego dokonali poznaniacy, mogę je realizować. Marzyłem, by dać Poznaniowi szansę na to, by stał się nowoczesnym, jednym z najbardziej przyjaznych miast do życia w Europie. Do tego, by zmieniać miasto, potrzeba szerszego współdziałania. Cieszę się, że teraz jednoczymy siły. Tworzymy przecież partie identyfikujące się z wartościami i standardami europejskimi. Współpracę rozpoczynamy dzięki umiejętnościom analitycznym Katarzyny Lubnauer i doświadczeniu Grzegorza Schetyny. Postawili na kompromis, bo dobrze wiedzą, że w jedności siła. Jestem dumy, że działam dla Poznania w takim towarzystwie – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Zwrócił też uwagę na współpracę z samorządem powiatowym i wojewódzkim. Żeby miasta mogły się rozwijać, potrzebne jest nowoczesne i sprawne zarządzanie całym regionem – przyznał Jacek Jaśkowiak.

– Wolne miasto Poznań! Poznań jest i będzie wolny. Ale nie tylko Poznań będzie wolny od populizmu. Bo poznaniacy są racjonalni i nie dadzą się kupić tanim populizmem – to z kolei słowa Adama Szłapki, sekretarza generalnego Nowoczesnej.

– Dziś musimy być pewni, że Poznań pozostanie wolny. A samorząd pozostanie samorządem. To nie są czasy na małość. To są czasy na wielkość. Na umiejętności budowy porozumienia. Trzeba odłożyć własne ambicje i porozumieć się by wygrać. Dziś jest czas współpracy. Głęboko wierzę, że nasze porozumienie jest pierwszym krokiem do budowy szerokiego bloku demokratycznego – podkreślił Adam Szłapka. O Nowoczesnej przypomniał, że powstała by zrealizować marzenie o Polsce otwartej, szanującej mniejszości, Polsce równych szans bez względu na płeć czy orientację seksualną, Polsce gdzie każdy może decydować o sobie sam, Polsce wolnej i racjonalnej gospodarki, przejrzystego i stabilnego prawa, silnie zakorzenionej w Europie, która nie boi się przyjąć euro.

– Dziś łączy nas wspólny cel jakim jest rozwój miast, poprawa jakości życia mieszkańców. Wyborcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oczekiwali tego porozumienia. Nie pozwolimy PiS-owi przejąć ostatniego bastionu demokracji. Wierzę, że dla wyborców racjonalnie zarządzana Polska i miasta są bardzo ważne. Polska powinna być nowoczesna i obywatelska, bo tylko taka jest silna. Mamy potencjał doświadczenia PO i świeżych pomysłów Nowoczesnej – podkreślała Katarzyna Kierzek Koperska.

Europejski region aktywnych ludzi – tak propozycje programowe zdefiniował Marszałek Marek Woźniak reprezentując pomysły samorządu województwa. Samorząd Platformy Obywatelskiej z sukcesami prowadzi Wielkopolskę ścieżką rozwoju od trzech kadencji. Wielkopolska jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Europie i liderem wdrażania funduszy europejskich – podkreślił Marek Woźniak.

– Jesteśmy w drodze do zapewnienia mieszkańcom bardzo wysokiego standardu życia i nie zamierzamy tego marszy przerywać. Nie zamierzamy regionu komukolwiek oddać. Bardzo się cieszę, że możemy to robić wspólnie z Nowoczesną, którą uważam za partię o wspólnych celach. Wielkopolska współpracuje z najlepszymi regionami Niemiec, Francji, Włoch i koalicjanci zamierzają to utrzymać realizując bardzo ambitny program infrastrukturalny, równocześnie koncentrując się na sprawach społecznych czy rozwoju kultury. Nowoczesna Europa, nowoczesna Polska, nowoczesna Wielkopolska – wymienia Marek Woźniak.

Koalicja Obywatelska w Wielkopolsce to nie tylko Poznań, ale też inne miasta, gdzie porozumienia są wypracowywane.

– Przed nami czas bardzo ciężkiej pracy w obronie samorządność naszych Małych Ojczyzn. W tych wyborach wystartuje wielu porządnych, mądrych, wykształconych ludzi, odnoszących sukcesy zawodowe, którzy czują za nie odpowiedzialność. Ludzie widzą, że muszą się zaangażować, a ja widzę ich chęć do walki. To będą wybory o wysoką stawkę czy będziemy mieć samorządy blisko ludzi, czy upolitycznionych aparatczyków partii rządzącej. W Wielkopolsce wygramy wspólnie te wybory dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nasze Małe Ojczyzny potrzebują dobrych samorządowców – zapewnił Marek Gola, sekretarz regionu Wielkopolska w Nowoczesnej.

Na zakończenie przewodniczący poseł Rafał Grupiński u boku Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer wymienił się podpisanym porozumieniem z Katarzyną Kierzek Koperską.

Konwencję poprowadzili rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig Kloska oraz poseł Platformy Obywatelskiej Jakub Rutnicki.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?