Nowoczesna zorganizowała wakacje dla dzieci z Ukrainy

Już po raz drugi dzieci polskiego pochodzenia z Kresów spędzają w Polsce wakacje. Inicjatorem akcji jest poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W tym roku młodzież z Ukrainy odwiedziła także Poznań, a sympatycy wielkopolskiej Nowoczesnej przyjęli ich do swoich domów i przygotowali ciekawy program pobytu grupy w naszym regionie.

 

W zeszłym roku grupa dzieci z Żółkwi na Ukrainie odwiedziła Warszawę. Akcja wypadła znakomicie, dzieci wyjeżdżały z Polski bardzo zadowolone i wypoczęte. Rok później Fundacja wraz z Nowoczesną, postanowiła powiększyć liczbę miast biorących udział w akcji i tym samym zaprosić do Polski większą grupę dzieci. Miasta, które podjęły się organizacji Wakacji dla Małych Kresowian to: Warszawa, Poznań, Łódź i Lublin.

Od poniedziałku 31.07 br. przebywają w Poznaniu dzieci ze Szkoły im. Jana III Sobieskiego w Jaworowie. Grupa 21 uczniów w wieku od 11 do 17 lat, a także dwóch opiekunek, spędzi Poznaniu w sumie tydzień. – Dzieci na co dzień uczą się języka polskiego, część z nich ma polskie pochodzenie. Polska jest dla młodych Ukraińców bramą do godnego życia i lepszej przyszłości – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, organizator akcji w Wielkopolsce. – Dzieci mają przygotowany bardzo bogaty program zwiedzania. Nie brakuje też atrakcji sportowych. Grupa jest bardzo kontaktowa, uśmiechnięta i mamy nadzieję zadowolona z pobytu w Polsce – dodaje.

Akcja ma na celu pokazanie polskiej gościnności, dziedzictwa kulturowego naszego kraju, a także promocję Polski wśród naszych rodaków na imigracji, w szczególności dzieci, dla których pobyt w Polsce to często pierwszy kontakt z krajem przodków. Najbardziej jednak zależy nam na pokazaniu uroków Wielkopolski, w tym samego Poznania. – Cała idea Wakacji dla Małych Kresowian odbiega od klasycznych kolonii letnich. Nasze dzieci mieszkają w domach członków i sympatyków Nowoczesnej. Chcemy, aby przez ten aspekt poznały polskie rodziny. Być może zawiążą się dziecięce przyjaźnie na wiele lat – opowiada Katarzyna Kierzek-Koperska.

Do swojego domu dwóch chłopców przyjął m.in. pan Jacek Kseń, współorganizator pobytu małych Kresowian w Wielkopolsce. – Jestem przekonany, że warto pomagać. Uśmiechnięte buzie naszych podopiecznych są najlepszą zapłatą za trud organizacji akcji. Chcemy, żeby ci młodzi ludzie wyjechali z Polski zadowoleni. Już teraz wielu z nich planuje tutaj studia – mówi.

Z grupą, która odwiedziła Poznań spotkał się także poseł Marek Ruciński. – Pamiętam swój pierwszy wyjazd za granicę i emocje, które temu towarzyszyły. Wierzę, że dzieci z Poznania i z Polski wywiozą same pozytywne wspomnienia. Cieszę się, że tyle osób włączyło się w akcję i pomoc w przygotowanie ciekawego programu pobytu w naszym regionie – powiedział.

W programie pobytu w Wielkopolsce jest m.in Kaskader Park w Kobylnicy, Muzeum Brama Poznania, Poznańskie ZOO, Malta, Śrem i pobyt w stadninie koni, Muzeum Rogala Marcińskiego, Stadion Lecha i spotkanie z piłkarzami i Termy Maltańskie.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?