Nowoczesna z wnioskiem o przesunięcie wejścia w życie ustawy o sieci szpitali

PiS niczego się nie nauczyło i  po oświacie przewraca do góry nogami opiekę zdrowotną –  kolejny ważny obszar funkcjonowania państwa – mówili w środę posłowie Marek Ruciński i Marek Sowa o ustawie wprowadzającej tzw. sieć szpitali. W ocenie Nowoczesnej w pośpiechu ustalane prawo spowoduje chaos w całym systemie opieki zdrowotnej. Jego konsekwencje odczują głównie pacjenci, dlatego ugrupowanie zgłosiło wniosek  o przesunięcie wejścia w życie ustawy na 30 września 2018 r.

Projekt ustawy ministra Konstantego Radziwiłła zakłada m.in. ograniczenie roli szpitali monospecjalistycznych, dyskryminuje szpitale niepubliczne, zmienia system finansowania opieki zdrowotnej, a w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia liczby szpitali, które nie spełnią nowych kryteriów zapisanych w projekcie ustawy.  – Zmiany w organizacji systemu opieki zdrowotnej są potrzebne i musimy o nich rozmawiać. Zaproponowane przez PiS  rozwiązania, jak i sposób prac w Sejmie nad tą ustawą są nie do zaakceptowania – powiedział poseł Marek Ruciński. – Grozi nam chaos, który w szczególności odczują pacjenci, pozbawieni opieki w placówkach medycznych i szpitalach, w których dotychczas się leczyli – przestrzegali posłowie Nowoczesnej Marek Ruciński i Marek Sowa.

Nowoczesna stoi na stanowisku, że ustawa o tzw. sieci szpitali ogranicza konstytucyjne prawo każdego Polaka do ochrony zdrowia, dzieli szpitale na lepsze i gorsze, na te które dostaną środki publiczne i na te, które będą ich pozbawione. Bliski termin jej wprowadzenia uniemożliwia samorządom podjęcie jakichkolwiek działań mających na celu zmniejszenie negatywnych skutków tej ustawy.  Ugrupowanie zgłosiło wniosek  o przesunięcie wejścia w życie ustawy na 30 września 2018 r. –  tak, aby pacjenci i szpitale mogły przygotować się do nowego sposobu funkcjonowania w systemie.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?