Nowoczesna wspiera strajk nauczycieli

W związku z ogólnopolską akcją protestacyjną nauczycieli, dziś, w Poznaniu, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posłów na Sejm RP Joanny Schmidt oraz Ryszarda Petru, a także wiceprezesa Zarządu Poznańskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Jacka Leśnego oraz Lidera Wielkopolskiej Rady Programowej Nowoczesnej – Rafała Dobka.

– Popieramy dzisiejszy strajk nauczycieli. Jest to swego rodzaju krzyk rozpaczy ­­– rozpoczął przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru i dodał, że jego partia zebrała w sumie ponad 50 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum szkolne. –  Zdajemy sobie sprawę, że zostaną one przez rządzących zignorowane tak, jak ignorowane były głosy nauczycieli i rodziców.

– Wiemy o tym, że Polska szkoła wymaga reform. Zgadzamy się co do tego, że polscy nauczyciele zarabiają za mało, ale na pewno te zmiany nie mogą iść w kierunku chaosu, jak to jest dzisiaj proponowane – kontynuował lider partii Nowoczesna. – Nie może być tak, że jedyne co wiemy o reformie edukacji to niepewność, strach i zagrożenie, jakie za sobą niesie – powiedział Ryszard Petru.

Jak poinformował Wiceprezes Zarządu Poznańskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jacek Leśny, w stolicy Wielkopolski, w akcji protestacyjnej bierze udział 45 placówek – od przedszkoli aż po zespoły szkół zawodowych. – Protestuje około 1400 pracowników oświaty, w tym głównie nauczyciele – powiedział J. Leśny. Wiceprezes przypomniał także postulaty ZNP, którymi są: podwyżka o 10% wynagrodzeń zasadniczych tak pracowników pedagogicznych, jak i niepedagogicznych oraz zabezpieczenia bytu pracowników oświaty – odstąpienie do 31 sierpnia 2022 roku od wszelkich zwolnień i zmian warunków płacy i pracy na niekorzyść pracowników.

Wiceprezes Leśny odniósł się także do słów Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej, w sprawie planowanych zwolnień. – Zaczynają do naszego oddziału spływać informacje od dyrektorów o zamiarze rozwiązania stosunku pracy lub zmiany na niekorzyść nauczycieli dotychczas zatrudnionych w gimnazjach. Jest to najbardziej ewidentny dowód na to, jak kłamliwe i nieprawdziwe były zapewnienia Minister Anny Zalewskiej, jakoby zwolnień w oświacie miało nie być. Przypomnę, że ZNP w swojej najczarniejszej prognozie wyliczył, że takich zwolnień może być do 36-37 tysięcy. I nawet jeśli ona się nie sprawdzi, to co z całą pewnością w skali kraju będą to tysiące ludzi, którzy znajdą się w niezwykle trudnej sytuacji – powiedział przedstawiciel związkowców.

Jacek Leśny zwrócił także uwagę, że po raz pierwszy w historii, do strajku nauczycieli przyłączyły się nie tylko partie opozycyjne, ale utworzył się także szeroki ruch rodziców – Rad Rodziców, stowarzyszeń rodziców i innych grup będących podmiotami życia szkolnego, które sprzeciwiają się jednoznacznie reformie. Nauczyciele i pracownicy oświaty zebrani w ZNP uważają to za niezwykle cenną inicjatywę. – Szczególnie dlatego, że propaganda antyzwiązkowa oraz skierowana wobec tych, którzy reformie się sprzeciwiają jest bardzo widoczna – zakończył Wiceprezes Oddziału.

Z kolei Posłanka Joanna Schmidt przypomniała, że także w miejscu konferencji – na poznańskim Placu Wolności – kilka tygodni temu zbierała podpisy pod wnioskiem referendalnym. – Mogę śmiało powiedzieć, że każda osoba, która podchodziła i składała swój podpis, była świadoma tego, że może przyczynić się do zatrzymania tej złej reformy – powiedziała wiceprzewodnicząca Nowoczesnej. – Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, jakich zmian wymaga polska szkoła, jakie są oczekiwania rodziców i nauczycieli. Tak żeby sprostać przyszłym wymaganiom pracodawców i gospodarki, aby nasze dzieci mogły konkurować się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Jak dodała, w zeszłym tygodniu centrala Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosiła, że wymagane pół miliona podpisów już zostało zebranych, ale Nowoczesna się nie poddaje i zamierza zbierać dalej. Zdaniem posłanki, takiej liczby głosów popierających referendum minister Zalewska nie będzie mogła zignorować, szczególnie, że jej obóz tak bardzo ceni głos suwerena. – W połowie kwietnia złożymy w Sejmie zebrane podpisy. Jesteśmy zjednoczeni w tym procesie – rodzice, nauczyciele, pracownicy administracyjni i partie opozycyjne, ponieważ nam naprawdę zależy na dzieciach. Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj, wszyscy razem, i protestujemy przeciwko tej złej reformie – powiedziała Joanna Schmidt.

W ocenie lidera Wielkopolskiej Rady Programowej Nowoczesnej, Rafała Dobka, dzisiejszy strajk to nie tylko krzyk rozpaczy nauczycieli, ale to także krzyk rozpaczy rodziców. – Ja już teraz, w szkole moich dzieci, dostrzegam bałagan, jaki „deforma” edukacji Pani Minister Zalewskiej przynosi – powiedział Rafał Dobek. Lider Wielkopolskiej Rady Programowej wylicza kłopoty z siatką godzinową oraz z nowymi salami, które trzeba znaleźć dla dzieci. Doktor Dobek odniósł się także do nowej wersji podstawy programowej. – Nasze dzieci poznają kolejne bitwy, poznają mocno zideologizowaną, przyczernioną, właściwie PiS-owską wersję historii Polski, ale nie własną historię.

Wideo z dzisiejszej konferencji prasowej:

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?