Nowoczesna w trakcie konsultacji swojego projektu ustawy o związkach parterskich

Dokładnie czternastego lutego Nowoczesna opublikowała na swojej stronie internetowej projekt ustawy o związkach partnerskich wraz z towarzyszącym mu projektem ustawy wprowadzającej ustawę o związkach partnerskich. Z tej okazji w biurze posłów Nowoczesnej, Joanny Schmidt i Marka Rucińskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanym konsultacjom społecznym.

W konferencji udział wzięli poseł Joanna Schmidt oraz członkowie zarządu poznańskiej Nowoczesnej – v-ce przewodniczący Bartłomiej Ignaszewski oraz Kamil Kłopocki.

„Nowoczesna od początku istnienia zapowiadała, że zajmie się kwestią związków partnerskich. Sprawa związków partnerskich wymaga uregulowania. Prawie milion osób w Polsce żyje w związkach jednopłciowych. Chodzi o to, żeby osoby, które są w takich związkach, nie były w Polsce dyskryminowane” – podkreślała Joanna Schmidt.

Dodała, że ustawa ma dotyczyć m.in. sytuacji o charakterze kryzysowym, tzw. takich, w których pojawia się choroba, czy śmierć partnera. „To ludzie podejmują decyzję jak żyć, jak prowadzić gospodarstwo domowe, kogo kochać, czy jak kochać, a państwo powinno tworzyć ramy prawne, które sprawią, że wszystkim będzie żyło się dobrze” – podkreślała Joanna Schmidt.

Głos zabrał także Bartłomiej Ignaszewski, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w Poznaniu, który zaznaczył, że „Ustawa o związkach partnerskich ma ułatwić życie polskim obywatelom, w tym zarówno osobom homo jak i heteroseksualnym”. Wskazywał, że „Wprowadzenie w ustawie pojęcia osoby bliskiej jest kluczowe. W przypadku śmierci jednego z partnerów w takim związku, druga osoba nie zostanie ograbiona przez państwo podatkiem od własnego mieszkania w przypadku dziedziczenia tego majątku” – mówił Bartłomiej Ignaszewski z Nowoczesnej w Poznaniu”.

Dodał także, że Nowoczesna z okazji Walentynek jak również przy okazji publikacji projektu ustawy o związkach partnerskich wypuściła spot. „Pokazuje on różne oblicza miłości. Dostrzeżemy na nim zarówno osoby hetero jak i homoseksualne, czy rodziców z dziećmi”.

Podkreślił również, że „Projekt będzie podlegał konsultacjom m.in. z organizacjami LGBT. W Poznaniu zwróciliśmy się do Grupy Stonewall”.

O kwestiach prawnych tworzenia regulacji odnoszących się do możliwości zawierania związków partnerskich mówił Kamil Kłopocki z zarządu poznańskiej Nowoczesnej.

„Jest to uregulowanie o charakterze kompleksowym co oznacza, że mamy do czynienia z dwoma projektami ustaw – po pierwsze z ustawą o zwiazkach partnerskich, a po drugie z ustawą wprowadzającą ustawę o związkach partnerskich, które reguluje zmiany m.in. w kodeksie cywlnym, kodeksie karnym, kodeksie postępowania cywilnego, kodeksie postępowania karnego, kodeksie spółek handlowych, czy kodeksie rodzinnym i opiekuńczym”.

Kontynuował podkreślając, że „Projekt ustawy o związkach partnerskich nie jest niezgodny z polską Konstytucją, ani żadnymi innymi przepisami, czy to polskimi, czy o charakterze międzynarodowym. Jest wręcz przeciwnie, co wynika m. in. z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w przeszłości orzekał, że związki homoseksualne podlegają ochronie na gruncie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak też, że brak takiego uregulowania może naruszać prawa wynikające z tej Konwencji”.

Pełna relacja konferencji dostępna jest na stronie: https://www.facebook.com/Nowoczesna.Poznan/videos/1892928071019923/

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?