Nowoczesna kończy pracę nad projektem ustawy o związkach partnerskich

12 lutego w biurze posłów Joanny Schmidt i Marka Rucińskiego odbyła się konferencja poznańskich i wielkopolskich struktur Nowoczesnej. dot. przygotowywanej przez Klub Poselski ustawy o związkach partnerskich oraz związanych z tym, poznańskich akcji walentynkowych.

Tegoroczne walentynki przypadły w dość szczególnym czasie – wiąże się to z faktem, że tak jak wskazano, Nowoczesna kończy pracę nad projektem ustawy o związkach partnerskich.

Z drugiej strony  Prezydent Andrzej Duda od pewnego czasu organizuje debaty konstytucyjne (w ramach kampanii informacyjnej „Wspólnie o Konstytucji”), podczas których dyskutowane są możliwe zmiany w Konstytucji. Na początku lutego odbyła się debata zatytułowana  „Wspólnie o konstytucji, wspólnie o rodzinie”, w trakcie której pojawiły się wypowiedzi sugerujące, że zamiarem PiS może być zablokowanie możliwości tworzenia związków partnerskich już na poziomie polskiej Konstytucji. 

W konferencji udział wzięła przewodnicząca Nowoczesnej w Wielkopolsce- Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprzewodniczący Koła Poznań – Bartłomiej Ignaszewski, oraz członek zarządu Koła Poznań – Kamil Kłopocki.

„Ustawa o związkach partnerskich jest bardzo potrzebnym aktem prawnym, który ma regulować prawa i

obowiązki osób żyjących w związkach zarówno związkach różnej i tej samej płci. Projekt  w jego aktualnym kształcie zakłada m.in.:
  • prawo do alimentów po ustaniu związku partnerskiego,
  • prawo do informacji o partnerze np. o stanie zdrowia partnera w szpitalu (osoby pozostające w związku partnerskim są osobami najbliższymi)
  • brak wspólnoty majątkowej (partnerzy mogą takową ustanowić)
  • przysposobienie dzieci jednego partnera przez drugiego, za zgodą dziecka jeśli to ukończy 13 rok życia, w przeciwnym razie decyzję wydaje Sąd rodzinny i opiekuńczy” – wyliczała Katarzyna Kierzek Koperska 

    Przypomniała także na badania Gus (rocznik demograficzny 2016): „W Polsce wciąż maleje ilość zawieranych związków małżeńskich, a rośnie ilość związków nieformalnych, kohabitacyjnych”.

Na aspekty prawne regulowania przez polskie prawo związków partnerskich zwrócił uwagę Kamil Kłopocki:

„Chcemy wyraźnie podkreślić, że ani polska Konstytucja, ani tym bardziej żadne normy prawa międzynarodowego nie zakazują polskiemu ustawodawcy tworzenia regulacji odnoszących się do rejestracji związków innych niż małżeństwo, w tym związków partnerskich osób tej samej płci. Jest wręcz przeciwnie – o czym mówią orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Powoływanie się przez przeciwników uchwalania ustawy o zwiazkach partnerskich na art. 18 Konstytucji jest kompletnie nieuzasadnione”.

Bartłomiej Ignaszewski zwrócił uwagę,m że z okazji przypadających w tym tygodniu walentynek Nowoczesna opublikowała spot, na którym widoczne są zarówno pary hetero jak i homoseksualne.

„Chcieliśmy pokazać, że miłość ma różne oblicza i każdy z nas zasługuje na nią w takim samym stopniu. Nie ma znaczenia orientacja seksualna, kolor skóry, czy wyznawana religia”.

Link do spotu dostępny jest pod poniższym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=RJfrZT_rqZ4 

Nawiązał także do ostatnich wypowiedzi dyrektora 8 Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, który zasłaniając się tradycją, zakazał tańczenia Poloneza podczas studniówki parom homoseksualnym.

„Tego typu przejawy nietolerancji są dla nas nie do zaakceptowania. Uważam, że sprawą powinno się zając kuratorium.”

Zaznaczył także, że działające przy Nowoczesnej Centrum Dialogu Europejskiego Nowoczesna Europa, zaprosi pana dyrektora na najbliższą debatę, która poświęcona zostanie m.in. właśnie kwestii związków partnerskich.

W środę przed południem poznańskie struktury Nowoczesnej na ulicy Półwiejskiej będą rozdawały ulotki informacyjne dot. ustawy o związkach partnerskich. O szczegółach dot. godziny i miejsca poinformujemy Państwa w najbliższym czasie.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?