Nowoczesna apeluje o kontynuacje prac nad ustawą o współpłaceniu za świadczenia medyczne

Premier Beata Szydło wstrzymała prace ministerstwa zdrowia nad projektem ustawy o działalności leczniczej, który zakłada możliwość współpłacenia za świadczenia medyczne. Posłowie Paulina Hennig-Kloska oraz Marek Ruciński apelowali do szefowej rządu o zmianę stanowiska. 13 czerwca projekt ustawy o działalności leczniczej został skierowany do konsultacji. Jednak po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem Konstantym Radziwiłłem nowelizacja wróciła do ponownej analizy w resorcie zdrowia. – Apelujemy o nie zawieszanie konsultacji, których celem było poszerzenie źródeł finansowania opieki zdrowotnej. Kierunek obrany dotychczas przez ministerstwo zdrowia był względnie dobry. Pacjenci i zarządzający szpitalami czekają na takie rozwiązania – mówiła podczas briefingu posłanka Paulina Hennig-Kloska.
Posłanka przypomniała także, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku Nowoczesna do laski marszałkowskiej złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada dobrowolne współpłacenie za ponadstandardowe rzeczowe świadczenia medyczne. – To pomysł zbieżny z projektem ministerstwa – zauważyła rzecznik partii.
O nowelizacji ustawy autorstwa klubu poselskiego Nowoczesna mówił także poseł Marek Ruciński. – Nasz pomysł był odpowiedzią na postulaty pacjentów, którzy mają świadomość różnic pomiędzy standardowymi świadczeniami oferowanymi w ramach umów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym, co proponują gabinety prywatne i wielokrotnie dopytują o możliwość choćby częściowego współfinansowania ponadstandardowych świadczeń rzeczowych. Zmiany prawa w tym obszarze są konieczne. To wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy za nieporównywalnie mniejszą cenę uzyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia ich schorzeń – mówił wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.
Projekt ustawy Nowoczesnej można podejrzeć tutaj: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=1201

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?