Nowelizacja ustawy o RIO niekonstytucyjna? Poznańska Nowoczesna pyta ministra

Poseł Marek Ruciński złożył interpelację w sprawie nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość kontrolowania wydatków samorządowych na podstawie kryterium gospodarności.

Projekt de facto zakłada, że izby obrachunkowe będą miały za zadanie oceniać racjonalność inwestycji samorządowych. Zmienić ma się również sposób wyboru prezesów regionalnych izb obrachunkowych. Obecnie konkurs na to stanowisko przeprowadzany jest przez kolegium izby obrachunkowej. Zgodnie z nowymi przepisami decydować będzie komisja konkursowa powoływana przez Prezesa Rady Ministrów.

Istnieje więc poważne zagrożenie, że izby staną się elementem realizowania polityki rządu. Władza centralna uzyska realne narzędzie do opiniowania i pośredniego wpływania na inwestycje realizowane przez samorządy.

– Jednym z głównych postulatów Nowoczesnej jest wzmocnienie pozycji samorządów. Uważamy, że lokalne społeczności lepiej znają swoje potrzeby, niż politycy urzędujący w Warszawie. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość podąża w odwrotnym kierunku. Próbuje ograniczać kompetencje samorządów i zwiększać nadzór nad działaniami władz lokalnych. Zmiany w izbach obrachunkowych są tego kolejnym dowodem –  uważa poseł Marek Ruciński.

Zgodnie z art. 171 Konstytucji RP władze centralne mogą nadzorować samorządy tylko na podstawie kryterium legalności. Ocenianie lokalnych inwestycji na podstawie ich zasadności byłoby więc naruszeniem ustawy zasadniczej. Warto również zauważyć, że projekt negatywnie zaopiniowały najważniejsze korporacje samorządowe, np. Związek Miast Polskich czy Związek Powiatów Polskich – mówi Paweł Adamów, członek Zarządu Koła Nowoczesnej Ryszarda Petru w Poznaniu.

W związku z podejrzeniami, że proponowane przepisy mogą ograniczać samorządność w Polsce poseł Marek Ruciński skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji interpelację, w której dopytuje o przyczyny zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?