Kryzys parlamentarny – co dalej? Konferencja prasowa Joanny Schmidt podsumowująca ostatnie wydarzenia sejmowe

Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej odniosła się na dzisiejszej konferencji prasowej do minionych wydarzeń związanych z uchwaleniem przez Sejm RP ustawy budżetowej. Przedstawiła także aktualną ocenę sytuacji politycznej oraz możliwe kierunki jej rozwoju w przyszłości.

Dwa dni temu Nowoczesna zakończyła protest, ponieważ kwestie procedowania budżetu, po jego zaopiniowaniu przez Senat, zostały wyłączone z kompetencji parlamentu – teraz budżet czeka na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy.

– Podjęliśmy rozmowy z Marszałkiem Senatu, Stanisławem Karczewskim, w których jak wiemy nie uczestniczył Grzegorz Schetyna. Była to okazja do powiedzenia wprost naszych postulatów Jarosławowi Kaczyńskiemu. Żałujemy, że opozycja nie była w pełni reprezentowana przez 2 dni, kiedy można było jeszcze coś zmienić  – stwierdziła wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.

Joanna Schmidt zwróciła uwagę, że obecnie mamy sytuację, gdy Polska posiadanie nielegalnie uchwalony budżet. Jego konsekwencje mogą być tragiczne – budżet może zostać zakwestionowany przez instytucje publiczne i finansowe, które finansują dług publiczny, koszty obsługi samego długu mogą wzrosnąć, polskie obligacje mogą zostać zakwestionowane, a Komisja Europejska może przeprowadzić rewizję środków przyznanych Polsce na najbliższe lata.

–  Apelujemy zatem do Prezydenta, by w trybie prewencyjnym zaskarżył ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego – poinformowała posłanka Nowoczesnej. W tym trybie Trybunał ma 2 miesiące na odniesienie się. Równocześnie Nowoczesna wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym składają wniosek o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją. Zapraszamy do podpisania tego wniosku także PO, tak, by był to wniosek całej opozycji ­– dodała.

Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej została zapytana o dalszą formę protestu. Jak odpowiedziała, przy każdym naszym wystąpieniu Klub Nowoczesnej będzie wracać do tej kwestii. – Będziemy przypominać, że budżet nie został uchwalony w sposób prawidłowy zakończyła.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?