Kongres Samorządowy – Relacja z panelu “Zagrożenia dla samorządu”

Poznańska Nowoczesna zorganizowała Kongres samorządowy. Pierwszy panel był odpowiedzią na pytanie czy dzisiejszy samorząd jest zagrożony.
Samorządy tracą przez politykę PiS swoją suwerenność, działania partii rządzącej zmierzają ku władzy absolutnej, idea tworzenia metropolii została skompromitowana – to wnioski z kongresu samorządowego, który w sobotę w Poznaniu zorganizowała Nowoczesna. Jednym z głównych tematów spotkania posłów i samorządowców, także tych bezpartyjnych, był stan polskiego samorządu. Zaproszeni goście komentowali zmiany w Regionalnych Izbach Obrachunkowych, które kontrolują finanse samorządów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm prezesa izby ma powoływać i odwoływać premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych. – PiS stosuje politykę podgryzania samorządu i pozaprawnego zwiększania wpływu. Widać to po dyskusji, w której politycy partii rządzącej, tłumacząc potrzebę zmian, powoływali się na przypadek małej gminy Ostrowice, do której wprowadzono komisarza. Nie potrafili podać innego przykładu złego zarządzania majątkiem gminy – mówił Marek Sowa, poseł Nowoczesnej i były marszałek województwa małopolskiego.

Dobre rozwiązania dotyczące metropolii zostały zabite przez pomysł PiS na metropolię warszawską. Prezydent Poznania chciał u nas zrobić to samo, ale podpoznańskie gminy się zbuntowały. Głupie idee niszczą dyskusje o potrzebnej reformie samorządu – mówił Ryszard Grobelny

Oprócz niego w debacie wzięli udział Michał Jaros, poseł z Wrocławia, Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli oraz Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania. – Do tej pory prezesa RIO wybierano w zasadzie bez wpływu polityków, a teraz będzie o tym bezpośrednio decydował minister. Może się to wiązać z wprowadzaniem kolejnych komisarzy, a następnie odwoływaniem wójtów i burmistrzów. Jest się czego bać, musimy bronić samorządu jak niepodległości – apelował prezydent Nowej Soli.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?