Kondycja polskiej gospodarki po roku rządów PiS

Wraz z pierwszą rocznicą rządów Prawa i Sprawiedliwości posłanki i posłowie Nowoczesnej dokonali podsumowania w obszarze gospodarki. Podczas zwołanej w Sejmie konferencji prasowej posłanka Joanna Schmidt zaapelowała do Premier Beaty Szydło, by nie mieszała się do spraw przedsiębiorców, bo efekty mogą okazać się opłakane podobnie jak z planowaną reformą edukacji czy socjalną polityką społeczną.

Posłanka zwróciła uwagę, że: Nie jesteśmy już „zieloną wyspą”. W kategoriach przyrodniczo-historycznych jesteśmy raczej „wyspą skazańców”, do której nikt przy zdrowych zmysłach nie chce płynąć, a każdy chce z niej uciekać”.

Już po 12 miesiącach po wygranej Andrzeja Dudy z warszawskiej giełdy odpłynęło 50 mld dolarów. Nic nie wskazuje, by te pieniądze mogły na warszawską giełdę wrócić.

Jak donoszą komentatorzy sektor bankowy przez ostatni rok stracił ponad 11% swojej wartości, na co wpływ miały takie działania PiS jak:
– podatek bankowy,
– niepewność, co do rozwiązań dla frankowiczów,
– pomysł dotyczący repolonizacji banków.

Posłanka Schmidt zwróciła również uwagę na problemy związane z pomysłami wprowadzenia ujednoliconego podatku.
“Podatek uderzy też najmocniej w osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czyli tzw. samozatrudnionych, którzy prawdopodobnie zapłacą 40% podatku dochodowego.” – podkreśliła Joanna Schmidt.

Oliwy do ognia dolewają sprzeczne wypowiedzi różnych ministrów w sprawie tego podatku, co dodatkowo potęguje poczucie niestabilności i chaosu.

Konsekwencją zmian w podatkach, jest szukanie możliwości ich opłacenia poza granicami naszego kraju, których rządzący zdają się nie zauważać. Zauważyli je jednak przedsiębiorcy, o czym świadczyły trendy w wyszukiwarce Google i zainteresowanie czeskimi biurami podatkowymi. Od 2015 roku liczba zakładanych przedsiębiorstw z kapitałem polskim w Czechach rośnie, głównie w Pradze, Ostrawie i Brnie.

„Niestety rządzą nami ekonomiczni ignoranci. Gdyby PiSowi dać do rąk dwie stalowe kulki, to jedną zepsuje, a drugą najpewniej zgubi. Właśnie to grozi naszej przedsiębiorczości pod tymi rządami: zguba i zepsucie.” – podsumowała Joanna Schmidt.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?