Joanna Schmidt przeciw wywieraniu ekonomicznego szantażu przez ministra Piotra Glińskiego na organizatorów Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu

W ostatnim tygodniu powrócił temat Festiwalu Teatralnego Malta – po raz kolejny w kontekście gróźb ministra kultury, Piotra Glińskiego, któremu wyraźnie nie odpowiada tegoroczny kurator festiwalu i twórca spektaklu „Klątwa” – Oliver Frljić. Obserwując działania PiSu na wielu szczeblach, Nowoczesna dostrzega wyraźnie potrzebę dominacji tej partii nad każdą kolejną sferą naszego życia. Szczególnie widoczna jest ogromna niechęć do tych sfer, które trudno ujarzmić – takie jak nauka, sztuka i wolność twórczości artystycznej, co wyraźnie widać na przykładzie tej sprawy.

Jak stwierdziła Joanna Schmidt podczas dzisiejszego wystąpienia – „Minister Gliński uważa, że zakręcając kurek z pieniędzmi uda się te wartości stłamsić, uważam, że takie działania ośmieszają go jako Ministra Kultury i stawiają go obok takich tuzów demokracji jak Malezja, gdzie cenzorzy zakazali wyświetlania „50 twarzy Greya”, czy Liban, gdzie wymuszono zakaz publikacji „Kodu da Vinci”.

Pani Poseł Joanna Schmidt równocześnie wystosowała pismo do Prezydenta Jaśkowiaka, w którym wyraziła swoje poparcie dla podejmowanych przez Miasto działań na rzecz zapewnienia wolności przekazu w przestrzeni artystycznej. Podczas dalszej części swojej wypowiedzi nawiązała do zapisów ustawy zasadniczej, jaką jest Konstytucja RP, najważniejszy akt prawny w naszym kraju – „Konstytucja zapewnia każdemu wolność do posiadania własnych poglądów.  Jeśli jednak ludzie zrzeszają się w celach sprzecznych z Konstytucją, nie podlegają takiej ochronie (art 58 ust 2). Pewnie obecnie ONR jest statutowo organizacją działającą legalnie. Uważam jednak, że w kontekście ostatnich manifestacji oraz wykrzykiwanych tam haseł, należy sprawdzić, czy ich działania nie stoją w sprzeczności ze statutem.”

Joanna Schmidt pytana o ew. zranione uczucia religijne osób, które mogłyby wziąć udział w spektaklu nawiązała do sprawy finansowania religii z budżetu państwa, gdzie zaznaczyła wyraźnie, że Nowoczesna jest za rozdziałem religii od państwa, tak jak zresztą wskazane jest to w ustawie zasadniczej, czego niestety PiS nie przyjmuje do wiadomości – „Podobnie jak pytamy o sztukę, która może urażać czyjeś uczucia religijne, możemy spytać, dlaczego z moich podatków jest finansowana religia w szkole? Jako Nowoczesna jesteśmy stanowczo za rozdzieleniem Państwa od religii”.

Joanna Schmidt aktualnie opracowuje możliwe formy finansowego wsparcia festiwalu. Nowoczesna RP dołoży wszelkich starań by sprawa znalazła swój szczęśliwy finał dla organizatorów, a także osób chcących uczestniczyć bez ograniczeń w Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?