Joanna Schmidt i Adam Szłapka rozmawiali w Puszczykowie o zagrożeniu kopalnią odkrywkową na terenie tzw. „rowu poznańskiego”

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd i członków Koła Nowoczesnej w Puszczykowie. W spotkaniu wziął udział także profesor Andrzej Kędziora, który zajmował się badaniami konsekwencji ewentualnej budowy kopalni na tym terenie. Profesor przestrzegał przed negatywnymi skutkami przyrodniczymi takimi jak m.in. brak odpowiedniej ilości wody w całej okolicy.

„Niestety względy przyrodnicze nie mają znaczenia dla większości decydentów, przekonują ich dopiero względy ekonomiczne” – tłumaczył profesor.

Posłanka Joanna Schmidt, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, przypomniała, że pod koniec zeszłego roku złożyła interpelacje dotyczą kopalni. Odpowiedź Ministerstwa sprowadzała się do stwierdzenia, że Ministerstwo nie będzie kontynuowało prac nad „Białą Księgą” powstałą za rządów poprzedniej koalicji. Nie było tam jednak zapewnienia, że kopalnie na tych terenach nigdy nie powstaną.

„Z punktu widzenia miejscowości zagrożonych budową kopalni jest to problem fundamentalny, problem życia i śmierci, bo jak można żyć bez zapewnionej odpowiedniej ilości wody” – mówił poseł Adam Szłapka. „Nie wiem czy to wynika z mentalności czy silnego lobbingu, ale obecna władza ma zakorzenione przeświadczenie, że energia bierze się tylko z węgla. To żebyśmy byli bezpieczni energetycznie oznacza, że źródła energii powinny być rozproszone. Nie możemy stawiać tylko na węgiel” – dodał sekretarz generalny Nowoczesnej.

W dyskusji wzięli udział członkowie Nowoczesnej z Koła w Puszczykowie oraz mieszkańcy okolic zagrożonych budową kopalni.

W drugiej części spotkania wielkopolscy posłowie przedstawili założenia programu Nowoczesnej.

4 3 2

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?