Interpelacja posłów z Wielkopolski w sprawie polityki parkingowej samorządów

W odpowiedzi na apel Zarządu Koła Nowoczesna Poznań w sprawie likwidacji opłat w soboty w strefie parkowania wielkopolscy posłowie: Joanna Schmidt, Marek Ruciński i Adam Szłapka wystosowali do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka interpelację, w której pytają m.in. o zmiany w prawie pozwalające samorządom na kształtowanie własnej polityki parkingowej.

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, art. 13b ust.1, dają samorządom możliwość pobierania opłaty za postój „pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo” (Dz.U. 1985 Nr 14 poz. 60).

Zgodnie w wyrokiem wydanym przez Naczelny Sąd Administracyjny z 26 kwietnia br. (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/590CAF976A) pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest nielegalne, ponieważ sobota w świetle prawa jest dniem wolnym od pracy.

W obecnym stanie prawnym samorządy mają ograniczoną możliwość kształtowania własnej polityki parkingowej. A przecież każdy samorząd wie najlepiej, jakie jest zapotrzebowanie na wprowadzenie takich stref, ich zakresu i opłat dostosowując rozwiązania do swojej specyfiki. Dlatego to gminom należy przekazać pełnię odpowiedzialności za politykę parkingową na ich obszarze – twierdzą wielkopolscy posłowie.

W przedłożonej interpelacji posłowie pytają czy ministerstwo infrastruktury i budownictwa podjęło lub planuje podjąć jakieś kroki w celu zmian w prawie, które rozszerzyłyby możliwości samorządów do kształtowania własnej polityki parkingowej oraz zwiększyłyby kompetencje samorządów w zakresie ustalania opłat za parkowanie.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, odpowiedź ze strony ministerstwa powinna nadejść maksymalnie 21 dni od dnia złożenia interpelacji.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?