Dzień Tolerancji – Młodzi Nowocześni wielkopolskie

Z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Młodzi Nowocześni Wielkopolskie zorganizowali konferencję prasową, na której nawiązali do niedawnej, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Andrzej Prendke, przewodniczący Młodych Nowoczesnych w Wielkopolsce: „Jesteśmy tutaj, ponieważ nie zgadzamy się na zawłaszczanie Święta Niepodległości przez narodowców. Nie zgadzamy się z wygłaszanymi przez nich hasłami, np. na Marszu Niepodległości. Uważamy, że Święto Niepodległości dotyczy wszystkich, którzy Polskę kochają i czują się jej częścią. Dlatego zaprosiliśmy do wypowiedzi osoby różnego pochodzenia i wyznania, których łączy Polska właśnie” 

Jakub Sewehli, członek Młodych Nowoczesnych: „Mój ojciec pochodzi z Libii. Jestem dumny z tego pochodzenia, a państwo libijskie jest bliskie mojemu sercu. Nie przeszkadza mi to jednak, abym jednakowo był dumny z bycia Polakiem. Kocham Polskę i polską historię. Obchodzę wszystkie święta narodowe i kultywuję zwyczaje. Angażuję się społecznie i politycznie. Ja też świętowałem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Ajżan Prendke, z domu Shmanova: „Urodziłam się i wychowałam w Kazachstanie w muzułmańskiej rodzinie. Na studiach poznałam Polaka, za którego wyszłam. Mieszkam w Polsce już 23 lata. Dziś czuję się tak samo Polką, jak Kazaszką. Zależy mi na tym kraju. Płacę podatki, głosuję. Dlatego ja też świętowałam 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Mikołaj Klimka, członek Młodych Nowoczesnych: „jestem przedstawicielem poznańskiej Gminy Żydowskiej. Mimo, że nie jestem chrześcijaninem, uważam się za patriotę. Nie zgadzam się z hasłami, głoszonymi przez organizacje nacjonalistyczne. Jestem tak samo obywatelem, jak oni. Cenię Polskę za wytrwałość w dążeniu do niepodległości. Dlatego ja też świętowałem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Dominika Frydryczak, członkini Młodych Nowoczesnych: „Jak widać, Święto Niepodległości to nie jest tylko święto osób o poglądach prawicowych, narodowych, czy Polaków z urodzenia. Można świętować tę rocznicę niezależnie od pochodzenia, czy wyznania”.

Antoni Kałuża, członek Młodych Nowoczesnych: „Narodowcy nie mają monopolu na patriotyzm. Nie mają racji, krzycząc „Polska dla Polaków”. Polska jest dla wszystkich, którzy ją kochają. Każdy może być patriotą”.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?