Co dalej z ustawą o sieci szpitali? Jaki los czeka pacjentów?

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął ustawę o tzw. sieci szpitali. – Idea jest słuszna, ale projekt w kształcie zaproponowanym przez ministra zdrowia jest nie do przyjęcia – powiedział poseł Marek Ruciński.  

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzi System Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej (tzw. sieć szpitali). Zaproponowany przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła projekt, pomimo swoich słusznych założeń, w obecnym kształcie jest jednak nie do zaakceptowania.

Tylko szpitale, które wejdą do sieci, będą miały gwarancję otrzymywania środków. Części szpitali trudno będzie zakwalifikować się do sieci, a to de facto grozi ich zamknięciem.  – Dziwny parytet, który wymyślił minister Konstanty Radziwiłł czyli ok. 85% środków na sieć szpitali, a tylko 15% środków na konkursy i kontrakty w sposób radykalny zmniejsza szanse szpitali monospecjalistycznych i placówek prywatnych na zaistnienie w sieci szpitali. Ryzykiem zamknięcia może zostać objętych nawet 400 jednostek ochrony zdrowia – szacuje poseł Ruciński. Jego zdaniem pogorszy się nie tylko jakość świadczeń, ale też dostęp do lekarzy. – Były różne systemy, od prawie dobrze już działających Kas Chorych do centralizacji, jaką było wprowadzenie NFZ. Ale teraz  jesteśmy świadkami chęci powrotu do parku jurajskiego, albo po prostu realnego socjalizmu.  Tak długo jak będzie trwał monopol jakiegoś urzędu, który będzie decydował, kto będzie zostawał pieniądze na leczenie, tak długo opieka zdrowotna w Polsce będzie w zapaści – stwierdził Marek Ruciński.

Posłowie Nowoczesnej  już wysłali do wojewodów pisma z pytaniem, które szpitale będą musiały się połączyć, a które zostaną zamknięte. – To co chce zafundować nam rząd, to białe plamy na mapie polskiego systemu ochrony zdrowia, gdzie dostęp do szpitali, szczególnie do specjalistów będzie poważnie utrudniony. Chodzi o placówki specjalistyczne czy szpitale jednodniowego pobytu. Co się stanie z tymi placówkami, które nie wejdą do sieci szpitali? – pytała posłanka Monika Rosa.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?