Apel Zarządu Koła Poznań ws. lepszego zabezpieczenia manifestacji w Poznaniu

W poniedziałkowe popołudnie kobiety w Poznaniu powiedziały stanowcze nie zamachowi na swoje prawa osobiste. Manifestując swój słuszny sprzeciw wobec zaostrzeniu przepisów o aborcji. Niewątpliwie było to wydarzenie bez precedensu.Nie przeszkodził deszcz oraz obowiązki zawodowe. Ulicami polskich miast popłynęła rzeka zdeterminowanych ludzi, walczących o normalną Polskę. Samo wydarzenie było bardzo dobrze zorganizowane i cieszyło się ogromną popularnością. 

Poznańskie kobiety wsparte mężczyznami spisały się na szóstkę. Nie można tego niestety powiedzieć o działaniach policji i władz miasta, które niewystarczająco zabezpieczyły całe wydarzenie. Co w efekcie doprowadziło do niebezpiecznych incydentów (starcia z policją, gaz łzawiący, chaos komunikacyjny).

Zawsze największym priorytetem bez względu na cel manifestacji powinno być bezpieczeństwo uczestników. Podobne demonstracje odbywały się w całej Polsce, ale to Poznań pokazał jak nie należy tego robić. Uważamy, że Prezydent Poznania powinien w takich przypadkach osobiście nadzorować procedury w zakresie bezpieczeństwa. Wiedząc, że w Poznaniu odbędzie się tak ważne wydarzenie obarczone wysokim ryzykiem, odpowiedzialny włodarz miasta powinien pozostać na miejscu w tym dniu, aby zapewnić odpowiednią koordynację podległych mu służb oraz współpracę z Policją. Oczekiwalibyśmy co najmniej tak skutecznych środków jak w przypadku sobotniego Marszu Równości, który odbył się z udziałem Prezydenta Poznania.

Apelujemy do władz miasta o wyjaśnienie błędów, wyciągnięcie wniosków z wczorajszego paraliżu komunikacyjnego i przede wszystkim poprawę nadzoru i współpracy Policji i Miasta Poznań. Mamy wrażenie, że wczorajsza manifestacja została zbagatelizowana przez osoby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa, demonstrujący w kulminacyjnym momencie strajku stali na środku drogi między jeżdżącymi pojazdami. W Poznaniu w przyszłości odbędzie się jeszcze wiele demonstracji. Ich uczestnicy chcą się czuć bezpiecznie i chcą mieć pewność, że Policja i Miasto Poznań im to bezpieczeństwo zapewnią. Niestety wczoraj zawiodły. Poniedziałkowa demonstracja przerosła swoim rozmiarem wszelkie oczekiwania władz Poznania oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które nie potrafiły zapobiec prowokacjom.

Z poniedziałkowych wydarzeń należy wyciągnąć jak najszybciej wnioski, aby Poznaniacy mogli jak najliczniej i w bezpiecznych warunkach manifestować swoje poglądy.

Zarząd Koła Poznań

Nowoczesnej Ryszarda Petru

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?