Apel Zarządu Koła Poznań Nowoczesnej do prezydenta Jacka Jaśkowiaka

Panie Prezydencie

Na przestrzeni kilku ostatnich tygodni odbyły się w Poznaniu trzy ważne uroczystości:
97. rocznica Powstania Wielkopolskiego, 71. rocznica wyzwolenia Poznania spod okupacji niemieckiej oraz Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w których nie wziął Pan udziału.

Wszystkie te obchody mają swoje stałe miejsce – to daty historyczne. Dlatego można tak zaplanować prezydencki kalendarz, aby podporządkować im inne obowiązki. Pana nieobecność podczas upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego wywołała dużą dyskusję i falę krytyki; brak Prezydenta Poznania podczas uroczystości na Cytadeli 23. lutego, przeszła niemal bez echa, a ostatnia absencja – ku naszemu zdziwieniu – była w niektórych kręgach nawet usprawiedliwiana.

W dzień bliski każdemu poznaniakowi, dumnemu z sukcesu jedynego zwycięskiego polskiego powstania, wybrał Pan obowiązki rodzinne, które w tak ważnym dniu powinny być podporządkowane sprawom publicznym i oddaniu hołdu weteranom.

Nie znamy powodów Pana nieobecności na Cytadeli. Natomiast uzasadnienie braku uczestnictwa w uroczystości upamiętniającej „Żołnierzy Wyklętych” tłumaczy Pan tym, że „patriotyzm rozumie inaczej niż afiszowanie się poprzez udział w różnych uroczystościach”. Jako Jacek Jaśkowiak ma Pan prawo tak uważać. Jako Prezydent Miasta Poznania, reprezentujący wszystkich jego mieszkańców – już nie. Pana obecność powinna być obligatoryjna.

Jako Nowoczesna również fundamentalnie nie zgadzamy się z polityką – także tą historyczną – prowadzoną przez PiS. Ale swoją absencją pozwala Pan na zawłaszczanie historii przez partię rządzącą i skrajną prawicę.
Pana wystąpienia mogły być – i powinny – przeciwwagą dla smoleńskich tyrad ministra Macierewicza, czy półprawd o „Żołnierzach Wyklętych”, których historia nie jest czarno – biała. Ale jednocześnie nie można zapomnieć o tysiącach żołnierzy Państwa Podziemnego, którzy oddali życie za Niepodległą Polskę. Swoją postawą okazał Pan ocalałym weteranom lekceważenie, a młodszym pokoleniom pozostawia Pan obraz historii, jaką chce nam narzucić PiS i prawicowi nacjonaliści.

Proszę więcej nie oddawać tego pola walkowerem. Aktywne uczestnictwo w marszach organizowanych przez Nowoczesną i KOD to pozytywny sygnał dla większości mieszkańców Poznania, którzy są przerażeni poczynaniami polityków rządzących obecnie Polską. Ale ostentacyjne ignorowanie ważnych dla mieszkańców naszego miasta rocznic historycznych powoduje, że głos mają ludzie pokroju ministra Macierewicza i przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej czy AKO.

Z poważaniem,

Zarząd Koła Poznań Nowoczesnej Ryszarda Petru

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?