Skandaliczna odpowiedź polskiego rządu na pytanie Adama Szłapki

Sekretarz generalny Nowoczesnej, Adam Szłapka złożył wniosek o udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej odpowiedzi polskiego rządu w sprawie projektu opinii Komisji Weneckiej. W stanowisku rządu przesłanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dominują sformułowania dyskredytujące te ważną opinie. Na dwudziestu stronach stanowiska czytamy m.in. że rząd nazywa opinię „wywodami dotkniętymi wieloma mankamentami w zakresie identyfikacji właściwego stanu prawnego, odznaczającymi się wyjątkową jednostronnością”, „stanowiskiem bez głębszej analizy”, „projektem nie zdradzającym pogłębionej analizy materiałów”.

Większość parlamentarna zarzuca poszczególnym paragrafom: niestosowność, powierzchowność, niezasadność, gołosłowność, forsowanie nieuprawnionych tez.

Rząd oczekuje od Komisji Weneckiej skorygowania opinii, usunięcia jej istotnych fragmentów, w szczególności „usunięcia bezpodstawnych i stygmatyzujących Polskę sformułowań o rzekomym zagrożeniu dla systemu demokratycznego i praw człowieka, jako rzekomo wynikających z nowelizacji z 22 grudnia 2015 r.”

Stanowisko rządu pokazuje, że PiS nie potrafi prowadzić dialogu z instytucjami międzynarodowymi. Próba dyskredytowania Komisji Weneckiej, która jest międzynarodowym ciałem złożonym z wybitnych prawników niszczy opinię Polski na świecie.

Cały dokument jest dostępny tutaj: https://tnij.org/stanowiskorzadu

AdamSzlapka_wniosek

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2018 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?