Paulina Hennig-Kloska o programie Nowoczesnej dla wsi

Na konferencji prasowej w Sejmie Nowoczesna przedstawiła kolejny z obszarów programowych partii poświęcony rolnictwu i rozwojowi wsi.

Skok cywilizacyjny, którego dokonała Polska w ostaniem ćwierćwieczu w dużych miastach widać gołym okiem. Dużo gorzej natomiast jest na terenach wiejskich. Zmniejszanie się liczby osób mieszkających na wsi jest naturalnym procesem na całym świecie. Musi mu jednak towarzyszyć zmniejszenie cywilizacyjnej luki. Trzeba powiedzieć, że środki z Unii Europejskiej w dużej części nie zostały dobrze wykorzystane na zmniejszanie różnicy w standardzie życia na wsi i w miastach. Nie można budować jedynie dróg, nie tworząc jednocześnie możliwości zarabiania na miejscu. Nie można budować Aquaparków w miastach siedzibach gmin, zapominając o ofercie kulturalnej dla okolicznych wsi.

Wybrane propozycje programowe Nowoczesnej dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi:

  1. Będziemy wspierali rozwój gospodarstw produkcyjnych, czyli tych o sprzedaży powyżej 50 tys. zł rocznie. Farmerzy je prowadzący będą otrzymywali dopłaty obszarowe, takie jak w krajach starej Unii.
  1. W ciągu 10 lat średnia wielkość gospodarstwa rolnego wzrośnie z 10 do 20 hektarów. W tym celu sprywatyzujemy ziemie zasobu ANR z prawem pierwokupu i ulgą dla obecnych dzierżawców. Aby zapobiec spekulacji ziemią wprowadzimy 50% podatek od zysku w przypadku sprzedaży tej ziemi wcześniej niż po 15 lat.
  1. Wieś to nie tylko rolnictwo, poprzez system ulg podatkowych będziemy wspierali działalność gospodarczą oraz tworzenie miejsc pracy w regionach o dużym bezrobociu. Trzeba zadbać o to by młodzi ludzie w poszukiwaniu dobrej pracy nie musieli opuszczać rodzinnych stron.
  1. Edukacja w szkołach wiejskich musi uwzględniać specyfikę pracy rolnika, tak aby dzieci miały szansę równego startu. Zwiększymy dostępność oferty kulturalnej poprzez tworzenie Wiejskich Domów Kultury oraz multimedialnych centrów informacji.

Wszystkie postulaty Nowoczesnej w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi a także naszą ocenę działań PiS na wsi w przeczytacie tutaj.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2018 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?